A tavalyi 47 százalékhoz képest, idén a megkérdezettek 58 százaléka véli úgy, hogy a következő 1 évben rosszabb lesz az ország gazdasági kilátása, mint az elmúlt esztendőben. Igaz, tavalyelőtt ez az arány 75 százalék volt. 42 százalék szerint ugyanolyan lesz jövőre, mint most és a talán nem meglepő módon senki nem válaszolta azt, hogy jobb évre számít – összegezte Bagdi Lajos, a Niveus partnere a szerkesztőségünknek is megküldött sajtóközleményben.
A saját vállalkozásukat illetően viszont sokkal derűlátóbbak; alig 33 százalékuk számít kedvezőtlenebb évekre (igaz, tavaly ez az arány 21 százalék volt). A válaszadók többsége (kétharmada) viszont ugyanolyan évre számít jövőre, mint amilyen az idei és ez az arány nagyjából megegyezik a tavalyi felmérésben mért adattal.
A válaszadók nagyon óvatos optimizmusát jól tükrözi, hogy háromnegyedük szerint ugyanannyi lesz fél év múlva a foglalkoztatotti létszámuk, mint most, 8 százalék szerint még több alkalmazottal fognak rendelkezni, 17 százalék pedig kevesebb emberrel számol.
Fotó: Depositphotos
A tavalyi 70 százalékhoz képest idén már csak 42 százalékuk tervez 2025-ben bérfejlesztést, amely továbbra is szoros összefüggésben van az inflációs folyamatokkal (bár a bérek vásárlóértékét a cégek kénytelenek megőrizni, hogy megtartsák az értékes munkaerőt, de az inflációs nyomás már nem olyan jelentős, mint az elmúlt években).
Többen terveznek beruházást idén, mint tavaly ilyenkor: a tavalyi 53 százalékhoz képest idén 67 százalék tervez fejlesztést a következő 1 éven belül akár pályázatok elnyerése nélkül, 8 százalék mondta azt, hogy csak akkor hajt végre beruházást, ha ahhoz támogatást kaphat. A cégek 25 százaléka pedig egyaltalán nem tervez beruházni 2026-ig.
Magukra hagyott vállalkozások
Gazdasági válság esetén a megkérdezettek többsége, 68 százalék válaszolta azt, hogy nem számít semmilyen kormányzati beavatkozásra. 25 százalék bér-és járuléktámogatásban, adókedvezményekben reménykedik.
Míg tavalyelőtt a cégek 83 százaléka rendelkezett válságtervvel, tavaly pedig 32 százaléka, addig idén ez az arány 25 százalékra csökkent, ez összefügg azzal, hogy idén óvatosan talán optimistábbak a vállalkozások a saját jövőjüket illetően, persze ez a helyzet törékeny, nagyban függ a világgazdasági folyamatoktól – jegyezte meg Bagdi Lajos. Hozzátette, azért más módon készülnek egy lehetséges válságra; 17 százalék elhalasztja a beruházásait, 16 százalék több készpénzállományt tart, 8 százalék a foglalkoztatotti létszámot tervezi csökkenteni.
Kevesebben élnek adókedvezményekkel
A felmérés rákérdezett a korábban igénybe vett adókedvezményekre.
A tavalyi 42-ről 17 százalékra csökkent azok aránya, akik nem éltek semmilyen adókedvezménnyel az elmúlt évben. Ez egyfajta adótudatosságot is jelenthet a Niveus partnere szerint. De tapasztalatai szerint még mindig sok vállalkozás van, amelyik nem él minden – a törvényi keretek nyújtotta – lehetőséggel.
17 százalékuk fejlesztési adókedvezménnyel élt, a megkérdezettek 8 százaléka pedig energiahatékonysági adókedvezményt vett igénybe, de ez az alacsony szám mindenképpen mutatja, hogy van még tér a további adócsökkentésre.
Kiszámíthatatlan jogszabályi környezet
A Niveus kíváncsi volt arra, hogy milyen tényezők nehezítik mostanság a vállalkozások életét.
Nem meglepő módon közel 59 százalék válaszolta azt a vállalkozások közül, hogy egy kiszámíthatatlan gazdasági környezet negatívan befolyásolja a cég életét, ez az arány megegyezik a tavaly mérttel.
25 százalék szerint a munkabér magas adóterhei, míg 16 százalék szerint az infláció okoz nehézséget – zárta gondolatait Bagdi Lajos.