3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a koronavírus-járvány lecsengőben van, kórházak számára írt ki központosított közbeszerzési eljárást fertőtlenítőkre az Állami Egészségügyi Ellátó Központ majdnem másfél milliárd forint értékben. Az egészségügy átalakításának egyik pontjaként május 1-jétől a kórházak csak központilag juthatnak hozzá például fertőtlenítőkhöz is, tehát elindult az egészségügyi eszközök közbeszerzése. 

A kormány szerint a kórházak évről évre tetemes adósságot halmoznak fel, aminek nem az alulfinanszírozottság, hanem a rossz struktúra az oka, ezért hozták meg a beszerzések további központosításáról szóló rendeletet. Rövid távon a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KESZ) a felelős ezért a tevékenységért, de hosszú távon más megoldás jöhet szóba.

Elindult az egészségügy központosított közbeszerzése. Fotó: Pixabay
Elindult az egészségügy központosított közbeszerzése. Fotó: Pixabay

Addig is nagy értékű közbeszerzésre írt ki pályázatot az ÁEEK, mely a fertőtlenítők széles skáláját fogja össze, a gél állagú szerektől a propilalkohol tartalmúakon át a sebészi bemosakodáshoz szükséges szerekig. De a kiírásban szerepel például hajmosó, fürdető, nyálkahártyafertőtlenítő és érkatéter is, melyek összértéke ÁFA nélkül:  1 164 331 527 forint. 

A pályázatra tizenkét cég nyújtotta be ajánlatát, ezekből 8 kis- és középvállalkozás. Végül kilenc nyertes pályázóval köt szerződést az ÁEEK, melyből három cég nem kkv. 

  1.  ALLEGRO Kereskedelmi, Kivitelező és Szolgáltató Kft. 
  2. B.Rraun Trading Kft. 
  3. HARTMANN-RICO Hungaria Kft.
  4. Dispomedic Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 
  5. CPP-Budapest Kft. 
  6. TEVA Gyógyszergyár Zrt. 
  7. Bradochem Kft. 
  8. Ecolab-Hygiene Kft. 
  9. Dr. Schumacher - Sz&T Magyarország Kft. 

Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára lapunknak adott korábbi interjújában úgy vélekedett, hogy a beszerzések nagy tömegű központosításának több akadálya van. Például az, hogy az egyes kórházak nagyon különböző portfólióval működnek, nagyon eltérőek az eszközigényeik. Szerinte, ha meg is lehetne valósítani a központosítást, akkor sem országos szinten, hanem regionális vagy szakmacsoportok szintjén lenne ennek értelme.

Tóth Zsolt, a Magyar Medikai Gyártók és Szolgálatók Akkreditált Innovációs Klaszter főtitkára pedig úgy nyilatkozott, hogy az orvostechnikai eszközellátást biztosító cégek kritikus helyzetének javítása érdekében a kormány módosítsa a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló március 18-ai kormányrendeletet, hogy annak hatálya az egészségügyi gyártást, fejlesztést, szolgáltatást nyújtó vállalkozásokra is kiterjedjen. Szerinte most ez lenne az egyik legfontosabb teendő az iparágat ért sokk miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!