4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. így egy év alatt jókora buktából csinos nyereséget csinált.

A veszteségesre sikerült 2018 után tavaly már szép profitot ünnepelhetett az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. a válallat éves beszámolója szerint.

Az állami cég - mely leginkább arról ismert, hogy annak idején ők írták ki a teljes hazai dohánypiacot átrajzoló trafikpályázatokat - a tavaly közzétett beszámolója szerint még 170 millió forintos buktát hozott össze, a friss papírokban azonban már 307 millió forintos nyereség szerepel 2019-re.  

Ezt a bevételi oldal alapos megizmosodásának köszönhetik: a belföldi értékesítés nettó árbevétele a két évvel ezelőtti

174 millió forintról csaknem a nyolcszorosára, 1,37 milliárdra nőtt,

az egyéb bevételeik pedig 666 millióról 1 milliárdra ugrottak, vagyis mindent egybevéve

a 2018-as 840 millió után 2019-ben már 2,37 milliárd forint folyt be a kasszába.

A bevételek a kódkibocsátásból, a forgalmi adatok értékesítéséből, a pályázati díjakból, a reklámtevékenységből, és még néhány kisebb tételből álltak. Az egyéb bevételek oroszlánrészét a cég működési célú támogatása adja, azaz az állami hozzájárulás, melynek összege 652 millió forintról 1 milliárdra nőtt tavaly.

Illusztráció (MTI)
Illusztráció (MTI)

A cég saját tőkéje 818 millióról 1,1 milliárdra nőtt, az eredménytartalék viszont 309 millióról 138 millióra csökkent a 2018-as veszteség elszámolása miatt - ezt most gyorsan fel is pumpálták, Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter rendelete nyomán a teljes éves nyereséget oda pakolták, a vezetőség egy fillér osztalékot nem vett fel.

A nagyobb változások még:

  • az anyagjellegű ráfordítások 490 millióról 1,56 milliárdra ugrottak, itt a kódkibocsátással kapcsolatos közvetített szolgáltatás volt nagy kiadás, ez 2018-ban még nem volt, tavaly 795 millióba került
  • a cég követelései 21-ről 213 millió forintra ugrottak, ebből 204 millió vevőkövetelés
  • a kötelezettségek 108 millióról 552 millióra nőttek, ebből 494 millió árúszállításhoz kapcsolt

A vállalat bérköltsége 290-ről 306 millióra nőtt, miközben egy embertől megválva 32 fősre csökkent a létszámuk, így a 732 ezer forintos átlagfizetés 796 ezresre nőtt.

Nagy botrány volt évekkel ezelőtt a trafikpályázatokból, ugyanakkor mára egyre kevesebb koncessziós nemzeti dohánybolt működik az országban. Tavaly decemberben 5273 trafik renelkezett a NAV vámhatósági engedélyével, mára ez a szám 5249-re csökkent, vagyis 24 nemzeti dohánybolt vesztette el az engedélyét. Ellenben az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. (NDN) 2015. áprilisa óta nem írt ki új pályázatot, hanem azóta csak spontán kijelöléssel, pályázat nélkül ítéltek oda trafikokat a kiválasztottaknak.

Eldöntik házon belül

Tavaly decemberben 641 kijelölt trafik volt, most már 655 ilyen dohánybolt van. Közülük feltűnően sok tartozik a Coop lánchoz. A kijelölés az NDN saját hatáskörében lezajló folyamat, csak semmire nem kötelező javaslatot kérhetnek az önkormányzatoktól a kijelölt személlyel kapcsolatban, de végül Esküdt Gábor vezérigazgató szava dönt.

Az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. érdekessége, hogy 2018. decembere óta az a Németh Lászlóné vezeti az ellenőrző testületét, aki 2011 és 2014 között a fejlesztési tárcát vezette, felügyelve a trafikpályázatokat, majd 2016-ig a Miniszterelnökség pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára volt, amikor nyugdíjazását kérte. Visszatérő kanyarját a napi.hu írta meg.

Németh Lászlóné tényleg nem képes elszakadni a munka világától, tavaly márciusban ugyanis a trafikokat áruval ellátó Országos Dohányboltellátó felügyelőbizottságának tagja is lett. Nekik is jól telt az év, a 24.hu friss összesítése szerint a forgalmuk 598 milliárdról 671 milliárd forintra ugrott, és 4,3 milliárd forint adózott eredményt mutattak ki. A nyereségből a taggyűlésről készült jegyzőkönyv szerint 4,1 milliárd forint osztalékkivétet hagyták jóvá azzal, hogy áprilisban kell teljesíteni a kifizetést úgy, hogy levonják belőle az év közben átutalt előleget, ami összesen 2 milliárd forint volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!