Interjút adott a Világgazdaságnak Palkovics László, a felölelt témák közül pedig a legslágeresebb az önvezető járműveké volt. Ezen a területen jó hírekkel szolgált az innovációs és technológiai miniszter. Mint ismert, Zalaegerszegen építik az autonóm járművek tesztelésére szolgáló pályát, melynek harmada már elkészült, és Palkovics bejelentése szerint nagyon hamar,
már szeptemberben megkezdődik az önvezető járművek tesztelése a pályán.
A miniszter azt is tisztázta, hogy itthon jó darabig csak mérsékelten autonóm járműveket lehet majd tesztelni. A jogszabályok adta lehetőségek szerint ugyanis az amerikai, ötszintes besorolási kategória harmadik szintjén állunk több európai országgyl együtt, ami azt jelenti, hogy a jármű magasan automatizált lehet, de a vezetőnek bent kell ülnie az autóban, hogy felügyelje az irányítást. A negyedik szinten az automata funkciók már működnek, de a vezető, ha akarja, irányíthatja a járművet. Az ötödik szint az, amikor a vezetőnek már esélye sincs beavatkozni, mert nincs kormánykerék, nincs fék. Ez Palkovics szerint ma még csak a tengerentúlon képzelhető el.
A másik fontos bejelentése az volt, hogy
hat egyetemi város kap science parkot, melynek lényege, hogy a magyar vállalatok kutatás-fejlesztési tevékenységéhez szakmai támogatást nyújtanak az egyetemek.
Palkovics úgy véli, létre kell hozni olyan konstrukciókat, hogy egy egyetem, ha vállalati partnerrel dolgozik együtt, akkor úgy működhessen, mint egy kft., mert ha az egyetemnek be kell tartania például a közbeszerzési szabályokat, akkor mire megveszi az első eszközt, már lezárult a projekt.
Szóba került még a szakképzés is, erről Palkovics azt mondta, el kell érni, hogy a szakgimnáziumok versenytársai legyenek a gimnáziumoknak. Elmondta azt is, hogy a felnőttképzésben résztvevők száma az utóbbi években 6 százalék körül mozgott, amit szeretnének 25 százalékra emelni.
Végül arról is beszélt a miniszter, hogy gondot okoz, hogy számos magyar tulajdonú cégnél nincs igény saját termékek fejlesztésére, pedig ha ez nem valósul meg, akkor hiába támogatják az innovációs folyamatot, az nem lesz sikeres. A teljes hozzáadott érték több mint 50 százalékát a munkavállalók 25 százalékát foglalkoztató multinacionális vállalatok állítják elő. Csak a maradék részét termelik meg a kis- és közepes magyar vállalkozások, amelyek a munkavállalók 75 százalékát alkalmazzák. A miniszter úgy látja: e tekintetben nem áll jól a gazdaság, nem eléggé hatékonyak a szereplői.