5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meglehetősen szűkszavú közleményt tett közzé a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., amelynek azonban akár komolyabb következményei is lehetnek.

Szerda reggel a Budapesti Értéktőzsde honlapján az alábbi közlemény jelent meg:

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. értesíti a Tisztelt Befektetőket, valamint a tőkepiac szereplőit, hogy a Társaság által korábban meghirdetett részvénycserére 2020. augusztus 7. napján nem kerül sor. A fenti részvénycsere elhalasztására az Európai Parlament és a Tanács 2017. június 14-i2017/1129 Rendeletének való mind teljesebb körű megfelelése érdekében, valamint arra figyelemmel került sor, mivel a társaság 2020. augusztus 14. napjára összehívott rendkívüli közgyűlése a társaság alaptőkéjének leszállításáról kíván határozni.

A hír első ránézésre talán nem tűnik olyan fontosnak, ám az előzmények ismerete alapján érdektelennek semmiképpen sem nevezhetjük. Június végén ugyanis lapunk arról számolt be, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. nem friss pénzből növeli 6,3 milliárd forinttal, 9,4 milliárdra a jegyzett tőkéjét, hanem úgy, hogy részvényei névértékét megháromszorozza, 33 forintról 100 forintra. Ami azt jelenti, hogy a tulajdoni arányok nem változnak, így Mészáros Lőrinc Opus Global Nyrt.-je marad a biztosító fő, 24,5 százalékos tulajdonosa.

Illusztráció (MTI Fotó)
Illusztráció (MTI Fotó)

Mint az a biztosító korábbi közleményéből kiderült, az alaptőke felemelésére és a névértékváltozásra tekintettel egy darab 33 forint névértékű dematerializált törzsrészvény helyébe egy darab 100 forint névértékű dematerializált törzsrészvény lép, amellyel összefüggésben minden, egy darab 33 forint névértékű törzsrészvény tulajdonosa egy darab 100 forint névértékű törzsrészvény értékpapírszámlán történő jóváírására jogosult. A társaság azt is jelezte, hogy a részvénycsere időpontja: 2020. augusztus 7. napja. E napon kerül sor az új, 100 forint névértékű részvények keletkeztetésére, és ezzel egyidejűleg a korábbi, 33 forint névértékű részvények törlésére. A részvénycserében a 33 forintos névértékű részvények törlésének pillanatában fennálló záró számlaállapot szerinti részvénytulajdonosok vesznek részt.

Tőkeemelés helyett leszállítás

A CIG Pannonia mostani közleménye szerint tehát nemhogy a tőkeemelésre nem kerül sor, hanem éppen fordítva, az alaptőkéjének leszállítására kerülhet sor. Korábban arról számoltunk be, hogy a tőkeemelés okáról a tájékoztatás nem szól, ám abban szerepet játszhatott, hogy a CIG 2018-ban még pozitív eredménye 2019-re negatívba fordult: 638,8 milliós veszteséggel zárt, szemben a tavalyelőtti, közel 1,8 milliárdos nyereséggel.

Azt is érdemes megjegyezni, hogy az alaptőke emelése során a tulajdonosoknak nem kellett volna pénzügyileg ehhez hozzájárulni, illetve nem vontak volna be friss tőkét más módon sem. A CIG Pannónia Életbiztosító 2019-es éves jelentése szerint a múlt év végén 13,6 milliárd forintos saját tőkével rendelkezett, ebből valamivel több mint 3,1 milliárd volt a jegyzett tőke, míg a tőketartalék megközelítette a 7,5 milliárdot. Ez utóbbiból tudja megháromszorozni a cég a részvényei névértékét.

Korábbi elemzésünk szerint a fenti tőkeemelésnek sarkalatos pontja lett volna, hogy így a tulajdoni viszonyok nem változnak, amelyek a nyár elején az alábbiak szerint alakultak:

  • Opus Global Nyrt. 24,85 százalék,
  • Vinton Vagyonkezelő Kft. 13,08 százalék,
  • Kaptár Befektetési Zrt. 5,35 százalék,
  • Móricz Gábor 5,29 százalék.

A közkézhányad 51,43 százalék volt.

A hatalomátvétel ugye nem marad el?

A CIG Pannonia mostani döntése kapcsán számunkra sem egyértelmű, hogy a vállalat feletti kontroll megszerzésében milyen szerepet játszik. Mint azt korábban írtuk, a Mészáros Lőrinc cégbirodalmához tartozó Opus Global Nyrt. kezdeményezte a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. rendkívüli közgyűlésének összehívását, mint a cég közel 25 százalékos tulajdonosa. Arra hivatkozva, hogy az Opus és a CIG közötti tárgyalások nem vezettek eredményre az egymásban lévő tulajdonrészek átrendezéséről. Ugyanakkor az Opus azt is közölte, hogy „számos ponton lát olyan személyi, működésbeli tényezőket, amelyek javítása a CIG Nyrt. fenntartható, a felügyeleti hatósági elvárásoknak is mindenben megfelelő üzletmenete és így végső soron a részvényesi értékmaximalizálás szempontjából kiemelten fontos”. Egyúttal igazgatósági, felügyelőbizottsági és auditbizottsági tagok visszahívását, s a helyükre új tisztviselők megválasztását is indítványozta.

A tisztújítás mögött egyébként Mészáros Lőrincék hatalomátvétele körvonalazódik, ugyanis a CIG hétfős felügyelőbizottságából (fb) öt tagot hívna vissza. Köztük az elnököt, Bayer Józsefet, akinek érdekeltsége, a Vinton Vagyonkezelő Kft. a legnagyobb, 13,08 százaléknyi CIG-részvényes. (Bayer József a legutóbbi időkig a magyar média egyik legfajsúlyosabb és legbefolyásosabb szereplője volt, 1989-2019 között ő irányította az Axel Springer Kiadót.) Hogy az Opus kezdeményezése nem baráti gesztus, az egyébként abból is kiderült, hogy a részvényes határozati javaslataihoz fűzött indokolásokkal a CIG regnáló igazgatósága és felügyelőbizottsága sem ért egyet, az indokolásokban foglaltakat teljes mértékben vitatja és visszautasítja – fűzte hozzá álláspontját a két testület a közgyűlési előterjesztésekhez.

A vállalat irányítása szempontjából kulcsfontosságú rendkívüli közgyűlést a társaság augusztus 14-én, pénteken tartja, de az előzmények ismeretében az sem lenne meglepő, ha időközben még jönne néhány csavar a történetben.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!