3p

A zárbetétet szokták hengerzárnak és cilinderbetétnek is nevezni, mindhárom ugyanazt jelenti. Az ajtó azon alkatrészére utalnak, amelybe a kulcsot kell bedugni. Ez felel tehát azért, hogy csak az illetékesek nyithassák ki az ajtót. Ebben a cikkünkben megnézzük, hogy milyen típusai vannak, és hogy melyik miért jó választás.

Hogy csoportosíthatjuk a zárbetéteket?

Ha megnézzük a Zárdiszkont - Online zárszaküzlet zárbetéteit, láthatjuk, mennyi különböző változat van a piacon. A cilinderbetéteket többféleképpen is csoportosíthatjuk:

  • Anyaguk szerint készülhetnek rézből, lehetnek nikkelezettek vagy krómozottak, de akár újezüst is lehet, mely a réz, a nikkel és a cink ötvözete.
  • A kulcsnyílás állása szerint lehet vertikális vagy horizontális.
  • És végül ott vannak a biztonsági szintek is, melyek megkülönböztetik őket. Vannak egyszerű, betörésvédelemmel nem rendelkezők, de olyan komoly megoldások is, melyek ellenállnak a fúrásnak, letapogatásnak, meghúzásnak, törésnek stb.

Zárbetétváltozatok

  • Normál: A legtöbb forgalmazott zárbetét ilyen. Árban ez a legolcsóbb, ezért is választják sokan. Hátránya viszont, hogy ha belülről benne felejtjük a kulcsot, akkor hiába próbálunk bejutni kívülről egy másikkal, azt nem tudjuk teljesen beledugni, így nem tudjuk vele kinyitni sem az ajtót.
  • Vészfunkciós: Ebbe a gyártás során dupla kuplungot építenek be, ami épp azt a problémát orvosolja, melyet a normál változatnál leírtunk. Ennél már akkor is ki tudjuk nyitni az ajtót, ha belülről benne maradt a másik kulcs. Kiváló megoldás ez akkor például, ha a bejárati ajtón kívülről nincs kilincs, így egy huzat általi becsukásnál nem kell majd lakatost hívnunk.
  • Gombos: Ennél a belső oldalon nincs kulcsnyílás, helyette egy forgatógomb van, mellyel zárhatunk vagy nyithatunk.
  • Fogaskerekes vagy hevederzár betét: Jellemzően hevederzárakban találkozhatunk ezzel a változattal. A kulccsal fordítható tolókavivője egy fogaskerék. A megfelelő darab kiválasztásához szükségünk van a méretükön túl a fogaskerék átmérőjére és a fogak számára is.
  • Gombos és vészfunkciós hevederzár betét: Ezek ötvözik a fogaskerekes változatot a gombos és a vészfunkciós típus kedvező tulajdonságaival.
  • Félbetét: Jellemzően garázsajtók esetén alkalmazzák, csak az egyik oldalán van kulcsnyílás.

A zárbetétek igényelnek karbantartást?

Ha rendeltetésszerűen, időjárástól védett helyen használjuk őket, akkor semmilyen karbantartást sem igényelnek. Sőt, egyenesen tilos őket olajozni vagy zsírozni. Kültéren, extrém száraz vagy poros környezetben lehet esetleg szükség évente egy-két alkalommal egy kis WD-40-re, ha nehezen lehet a kulcsot a nyílásba helyezni.

Végezetül: ne tévesszük össze a zárral!

Két különböző dologról beszélünk, még akkor is, ha mindkettőre szükségünk van az ajtó működtetéséhez. A zár azon részt takarja, melyet maga a betét (ill. az abba belehelyezett kulcs) működtet. Tulajdonképpen ez végzi a zárást és a nyitást, de hogy ezt vezéreljük, szükségünk van a belehelyezhető betétre és kulcsra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!