Ezt lapunk kérdésére Balog Ádám azon a sajtótájékoztatón közölte, amelyen bejelentették: az MKB Bank 2016. január 1-jén kezdődött szerkezetátalakítása 2019. december 31-én befejeződött.
A szanálási eljárás indulásakor az MKB vállalta az átfogó szerkezetátalakítási terv végrehajtását, az állami támogatásból eredő versenytorzító hatások korlátozását, valamint a hosszú távú életképesség biztosítását célzó kötelezettségvállalási keretrendszer teljesítését.
Óriási nem termelő állománya volt az MKB-nak, magas költség mellett, ezért az volt a cél, hogy egy kisebb, hatékonyabb bank legyen, kisebb mérlegfőösszeggel, létszámmal, fiókhálózattal, marketing-kiadással - idézte fel Nyemcsok János, az EU-vállalások teljesítéséért felelős vezérigazgató-helyettes.
Ez sikerült is, a nem teljesítő hitelek állománya például a 2015-ös 263 milliárd forintról 2020 első negyedévének végére 41,5 milliárdra csökkent. Mint ahogy az a vállalás is teljesült, hogy a mérlegfőösszeget több mint 2100 milliárdról 1830 milliárd alá kellett vinni négy év alatt.
A 17 pontos kötelezettségvállalás folyamatos teljesítésével párhuzamosan az MKB Pénzügyi Csoport megerősítette a kockázatkezelését, fokozta eredménytermelő képességét, költséghatékonyabbá tette szervezetét és fiókhálózatát, új digitális stratégiát alkotott és hajt végre, továbbá a részvényeit napra pontosan egy éve bevezette a Budapesti Értéktőzsdére - emelték ki a bank vezetői. Hozzátéve: a prudensen működő, kiemelkedő tőke- és likviditási tartalékokkal rendelkező, válságálló intézménnyé fejlesztett MKB Bank évről évre javuló teljesítményt mutatva, mint arról beszámoltunk, rekordnyereséggel zárta a 2019-es évet.
Kérdésre válaszolva Balog Ádám elmondta, hogy a koronavírus-járvány ellenére az MKB nyereséges lehet 2020-ban. Lapunk érdeklődésére pedig kijelentette, már beadták az MNB-hez a Magyar Bankholding Zrt. alapítási kérelmét, amely a Budapest Bank, az MKB és a Takarékbank egyesülését lesz majd hivatott előkészíteni.