3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OTP-csoport a várakozásoknál magasabb, 65,0 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el az első negyedévben, ami 5 százalékkal alacsonyabb az előző negyedévinél, és 23 százalékkal meghaladja az egy évvel ezelőttit - közölte az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti jelentésében.

Az OTP-csoport konszolidált korrigált adózott eredménye 2018 első negyedévében 79,3 milliárd forint volt, 33 százalékkal magasabb az előző negyedévinél, és 19 százalékkal az egy évvel ezelőttinél. A bank az eredményjavulást a kedvező makrogazdasági környezet mellett egyrészt a kockázati költségek rekordalacsony szintjével, a működési eredmény javulásával és a bevételek bővülésével magyarázta. A csoport kockázati költségei 1,3 milliárd forintot tettek ki, 93 százalékkal kevesebbet az előző negyedévinél és 90 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.

A bank közölte: lényegesen javult a külföldi leánybankok eredmény-hozzájárulása, 46 százalékra, az előző év első negyedévében mért 33 százalékhoz képest. A konszolidált korrigált eredményhez az OTP Core 39,0 milliárddal, a bolgár DSK Bank 11,2 milliárddal, az orosz leánybank 8,5 milliárddal, az ukrán pedig 5,8 milliárd forinttal járult hozzá. Az orosz internetes Touch Bank 1,3 milliárd forintos veszteséget könyvelt el, míg a horvát leánybanknál a konszolidált korrigált adózás utáni eredmény 7,7 milliárd forint volt.


A szlovák és a montenegrói leánybankok eredménye szembetűnően csökkent az első negyedévben, az előbbié, az OBS-é 0,7 milliárd forintot tett ki, ami 152 százalékkal kisebb az előző negyedévinél és 756 százalékkal az egy évvel korábbinál, a CKB-é pedig 0,6 milliárd forint volt, az előző negyedévinél 184 százalékkal, az egy évvel korábbinál 737 százalékkal kisebb. A szlovák alfejezetben a visszaesést a módszertani változások mellett üzleti folyamatokkal, például a kamatmarzs csökkenésével is magyarázták.

A szerb leánybank 0,5 milliárdos eredményt könyvelhetett el az első negyedévben, a román leánybank pedig 1,5 milliárd forint eredményével az előző negyedévinél 58 százalékkal, az egy évvel korábbinál 15 százalékkal jobb negyedéves teljesítményét érte el.

A jelentés szerint 14,7 milliárd forintot tett ki a pénzügyi szervezeteket terhelő különadó, ami tartalmazza a magyarországi bankadó első negyedévben egy összegben elszámolt teljes éves hatását, valamint a szlovák bankadó első negyedévre jutó részletét. A működési eredmény 9 százalékkal javult az előző negyedévhez képest.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Az egy évvel korábbival összehasonlítva a konszolidált bevételek 9 százalékkal, 206,3 milliárd forintra nőttek, a működési kiadások pedig 13 százalékkal, 113,5 milliárd forintra emelkedtek. A nettó kamatbevételek az előző negyedévhez és az egy évvel korábbihoz képest nőttek, azonban a nettó díjbevételek 15 százalékkal visszaestek negyedéves alapon, míg éves összehasonlításban nőttek. A nem kamatjellegű bevételek 28 százalékkal csökkentek az előző negyedévhez képest.

A csoport mérlegfőösszege az előző évi azonos időszakáét 20 százalékkal meghaladva, 13,5 ezer milliárd forintot tett ki az első negyedévben; a hitelek és a betétek egyaránt 24 százalékkal nőttek éves alapon, a hitelek, 7,1 ezer milliárd forintot, a betétek 10,4 ezer milliárd forintot tettek ki. A makrogazdasági környezet javulásával egybehangzóan a 90 napon túl késedelmes hitelek aránya 8,9 százalékra mérséklődött az egy évvel korábbi 14,1 százalékról.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!