Lehet, hogy hamarosan búcsút mondhatunk az évszázadok óta változatlan borosüvegeknek: egy cég most elkezdte nyomni a lapos borosüvegeket, mellyel pénzt és emissziót spórolnak meg. A Garçon Wines szerdán egy birminghami csomagolóanyag-konferencián mutatta be koncepcióját.
A 2017-ben alapított cég újrahasznosított műanyagból készítette el a flaskáit, melyek kupakja is műanyag, így a modell a továbbiakban is teljes egészében újrahasznosítható marad. Nem most rukkoltak elő az üveggel. Eddig úgy reklámozták a terméküket, mint az egyetlen borosüveg, melyet postaládába is lehet kézbesíteni, ám a konferenciáig ez az egész ötlet megmaradt a poénos-különleges ajándéktárgyak terepén - most viszont már azt tervezik, hogy betörnek vele a "rendes" borkereskedelembe, és reményeik szerint idővel a lapos borosüveg lesz az iparágban a norma.
A lapos borosüveg több szempontból is előnyös megoldás a cég szerint: rekeszben 40 százalékkal kisebb helyet foglal, mint az ugyanakkora űrtartalmú hagyományos borosüveg, és 87 százalékkal könnyebb nála. Darabszámra ez azt jelenti, hogy a Garçon Wines kartonjában tíz 75 centiliteres lapos flaska fér el, a már megszokott, ugyancsak 75 centiliteres palackból viszont csak négy.
A globális borkereskedelemben évente több mint 35 milliárd borosüveg utazik világszerte, ám a kartonokban, rekeszekben rengeteg a kihasználatlan tér. A Garçon Wines társalapító-vezetője, Santiago Navarro a csomagolási konferencián ezt aláhúzva arról beszélt, hogy a hagyományos borszállítás rengeteg fölösleges csomagolóanyaggal, pazarló és drága logisztikával és "groteszk" szénlábnyommal jár. Ezen nagyot lehetne faragni az ő üvegeikkel, mert egy raklapon náluk 1040 darab laposüveges bor fér el, míg a kerek üveges borokból csak 456 flaska. Ijesztő lehet ugyanakkor a palack anyaga, de Navarro szerint az általuk használt műanyag teljesen biztonságos, és nincs hatással a benne tartott bor ízére.
És ami az emisszió csökkentését illeti: a brit kormány hulladékkezelésért felelős testületének számítása szerint a 87 százalékos súlyspórolás üvegenként 500 grammal kevesebb károsanyag-kibocsátást eredményezne.
(Guardian)