2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy friss beadvány szerint legalább egy női igazgatót kötelező lenne foglalkoztatni azoknak a nyilvánosan működő részvénytársaságoknak, melyek központja a nyugati parti államban van.

Kalifornia lehet az első állam az USA-ban, mely női kvótát vezet be az ottani központtal rendelkező nyilvánosan működő részvénytársaságoknak, írja a Financial Times. A beadványt a héten már elfogadta az állami törvényhozó testület alsóháza. Ma kerül a kaliforniai szenátus elé, mely egy korábbi verzióját már támogatta, és ha ezúttal is megszavazzák, akkor az állam kormányzójának is alá kell írnia, így a javaslat törvényerőre emelkedik.

fotó: iStock
fotó: iStock

Az előterjesztés szerint jövőre minden kaliforniai központú nyilvánosan működő részvénytársaságnak kötelező lenne legalább egy női igazgatót foglalkoztatnia, 2021-től pedig minden öttagú igazgatótanácsba két nőnek kellene bekerülnie, a hattagúakba pedig háromnak.

Tavaly az USA 1000 legnagyobb cége igazgatótanácsában csak 19,8 százaléka volt a nők aránya. Kaliforniában is csak minimálisan kedvezőbb a helyzet, ott a vezetői székek 20,8 százalékában ült nő a helyi központú cégeknél. Ezzel a nyugati parti állam a nyolcadik az USA-ban, de ha az átlagot nézzük, akkor csak 1,65 a női igazgató jut minden vállalatra, míg az összamerikai átlag 1,75.

Ha a szenátus megszavazza, ez lesz az első kormány által előírt női kvóta az USA-ban. Európában ez már bevett dolognak számít, legalábbis a skandináv térségben: Norvégiában, Izlandon, Finnországban és Svédországban már működnek a női kvóták szerint szabott igazgatótanácsok.

Az előterjesztés legnagyobb ellenzője a Kaliforniai Kereskedelmi Kamara, mely azzal érvel, hogy a puszta nemi alapon kialakított kvóta nem elégséges. Szerintük nem csak a nemi, de az etnikai, a digitális és a technológiai sokszínűséget is képviselni kell a cégek vezetőségében.

Kalifornia ad otthont a Szilícium-völgynek, mely híres arról, hogy az ottani techcégek hangulata általánosságban egy fiúöltözőére hasonlít: nem csak extra kevés nő dolgozik a vállalatok vezetőségében, de a férfi dolgozók hímsovinisztán is kezelik a női kollégáikat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!