3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sosem látott veszteségeket szenvedett el a nyomtatott sajtó Magyarországon 2020-ban - ebben a pandémia miatt sokáig bezárt újságosok és az online média térhódítása mellett óriási szerepe van a kormány ténykedésének is.

Soha nem szűkült olyan mértékben a nyomtatott sajtó hazai piaca, mint 2020-ban - erre jutott a  statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatait böngészve a G7.

A különböző időszaki lapokból a teljes évben kevesebb mint 460 milliót nyomtattak ki, ami közel százmillióval marad el az egy évvel korábbitól. 

A kiadványok számán a hatalmas visszaesés annyira nem hagyott nyomot, hiszen a KSH szerint tavaly mindössze hat újsággal volt kevesebb a piacon, mint egy évvel korábban. A példányszámnál viszont már nagyon szembetűnő volt a hanyatlás: a mostani bő 15 százalékos zuhanásnál még soha nem mért nagyobbat a hivatal egyik évről a másikra.

A kijárási korlátozások idején elmaradt vásárlók egy része nem is tért vissza, de a járvány csak betetőzte az elmúlt évtized kormányzati manővereinek hatását. A legnagyobbat így a járványévben is a napilapok bukták.

Naponta megjelenő újságból tavaly nyomtattak először 200 milliónál kevesebbet, miközben a 2008-as válság előtt még fixen 600 millió felett volt a példányszám.

Száz lakosra jelenleg naponta nagyjából hat eladott újság juthat, szemben a 10-15 évvel ezelőtt hússzal. 

A Népszabadság utolsó kiadása. Fotó: MTI
A Népszabadság utolsó kiadása. Fotó: MTI

A Metropolt, a Népszabadságot, a Magyar Nemzetet nem a pandémia vagy az online konkurencia nyírta ki

A G7 cikke szerint ez csak részben köszönhető annak, hogy a nyomtatott kiadványok közül a napilapok számára jelentik a legnagyobb konkurenciát az online portálok - a kormányzatnak a magyar sajtó szisztematikus bedarálása érdekében tett lépései is itt okozták talán a legnagyobb pusztítást. Felidézik a korábban Simicska Lajoshoz köthető Metropol ellehetetlenítését, a Mediaworkshöz kerülés után egyik napról a másikra megszüntetett Népszabadság vagy épp a Magyar Nemzet bedarálását is. A regionális sajtó is megroppant, miután a teljes szegmens Fidesz-közeli tulajdonba került.

A 2015 óta látott 200 milliós példányszám-csökkenésből a lap számításai szerint nagyjából 125-150 millió köthető nagyobb napilapok megszüntetéséhez, a kormánypártivá alakított regionális média iránti érdeklődés csökkenéséhez - a maradék a piac általános szűkülésének illetve a pandémiának a hatása. Összességében tehát a Fidesz ténykedése a napilapok piacán legalább kétszer annyival csökkentette a példányszámot, mint a járvány és a kedvezőtlen médiapiaci trendek együttese - írja a lap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!