Mire figyeljünk még a „cipőtárunk” összeállításánál?
Minden esetben érdemes szem előtt tartani néhány szempontot, főleg akkor, ha nem csak visszafogott cipőgyűjteményt tervezünk összeállítani, de hosszú távon is meg szeretnénk őrizni azt. Az egyik leglényegesebb – ami online vásárlásnál szokott nehézségeket okozni –, hogy a méretet helyesen válasszuk ki. Ehhez egyrészt érdemes a belső talpméretet érdemes nagyon pontosan leméretni és összevetni a saját lábunk lemérése után kapott eredménnyel, másrészt javasolt a cipő felépítését alaposan áttanulmányozni (és ehhez esetleg további méreteket kérni), hogy egy rossz helyre eső pánt vagy varrás ne okozzon kellemetlen perceket a hordásnál.
Nem árt természetes anyagú lábbelit választani, vagy olyat, amely innovatív szellőző és izzadság-felszívó vagy -elvezető megoldásokat tartalmaz. Jó, ha megnézzük, hogy milyen anyagból készült, milyen technológiával (felületek, eldolgozások, szélek), ebből kellőképpen következtethetünk a gyártási pontosságra, igényességre.
Végül, de nem utolsósorban azt ajánljuk, hogy a kiszemelt cipő megvásárlása előtt mindenki alaposan gondolja végig, hogy színében és stílusában jól illik-e a ruhatárába. Ha arra törekszünk, hogy a lehető legkevesebb cipőnk legyen (vagy legalábbis legyen egy 5 darabból álló alapkollekció), ezeket a darabokat érdemes semleges színekből (most egyébként is divatosak a nude árnyalatok) vagy kevésbé karakteres, esetleg finoman eklektikus stílusú lábbelikből összeállítani.
Vásároljunk online!
Száguldó világunkban már a legtöbb elintéznivalót az internet segítségével bonyolítjuk le, cipővásárlás előtt is érdemes online szétnéznünk, hiszen itt jóval nagyobb választékot és sok esetben a boltinál kedvezőbb árakat találhatunk. A webshopok mellett érdemes az online piactereken, például a Vatera felületén is szétnézni, ahol több tízezer női cipő és férfi cipő között válogathatunk, a biztonságos vásárlás pedig garantált az eladók értékeléseinek köszönhetően, ráadásul minőségi probléma esetén pénzvisszafizetést is kérhetünk az oldalon.
5 elengedhetetlen cipőtípus a női, illetve férfi ruhatárban
Kezdjük a két legegyszerűbb darabbal! Mindenkinek – legyen akár férfi, akár nő – szüksége van egy alkalmi cipőre és egy úgynevezett strapacipőre. Még ha ritkán is járunk elegáns helyekre, akkor is előfordulhat, hogy viszonylag formálisabb ruhát kell öltenünk egy-egy alkalomra (állásinterjú, temetés, színház stb.). A hölgyek esetében ez viszonylag filigrán, lehetőleg magas sarkú vagy balerina fazonú, (félig) zárt cipőt jelent, a férfiak esetében szintén zárt, többnyire fűzős, egyszínű típust. Ha ebben a kategóriában egy darabot szeretnénk választani, akkor az mindkét nem esetében legyen natúr bőrszínű vagy fekete, hölgyek esetében szürke vagy nude színnel kiegészülhet a lista.
Strapacipőnek kényelmes cipőt válasszunk, amely stílusa szerint lehet utcai vagy sportosan elegáns. Ennél a darabnál fontos a komfortérzet, illetve az, hogy legalább mérsékelten vízálló legyen. Színét tekintve vagy igazodjon a ruhatárunk vezető színeihez, vagy legyen semleges színű, vagy legyen annyira egyedi hangulatú, hogy emiatt passzoljon a ruházatunkhoz.
Szezon szerint is létezik a két alapdarab, így természetesen elmaradhatatlan egy kifejezetten meleg cipő, amelyet a téli zimankóban vehetünk fel. Ez nem feltétlenül kell, hogy csizma legyen, egyik nem esetében sem, de érdemes közép- vagy magas szárú lábbelit választani. Nem árt, ha ennek a darabnak meleg a bélése, és itt is fontos, hogy lehetőleg jó vízállósággal rendelkezzen. A másik véglet a nyári papucs vagy szandál, amelyet akkor hordunk, amikor már semmi mást nem tudunk a lábunkon elviselni.
A „nagy ötös” utolsó darabja a „szerelemcipő”, vagyis az a lábbeli, amelyet valamilyen különleges okból választunk ki megvételre. Ez szolgálhatja a hobbinkat, a sportszenvedélyünket, de lehet extravagáns eszköze az önkifejezésnek, esetleg választhatjuk csak azért, mert beleszerettünk és nem bírtuk otthagyni. Ezzel a darabbal szemben mindössze annyi az elvárás, hogy akárhányszor ránézünk, megdobbanjon a szívünk, és ha belelépünk, érezzük úgy, hogy szárnyakat kaptunk tőle, amely életünk egyik különlegesen értékes területére repít.