3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az eddigi legnagyobb lehívásra került sor, miközben semmi érdemi munka nem zajlik a területen.

A Magyar Államkincstár frissítette a devizahitelek alakulását bemutató adatsorát, ebből derül ki, hogy 2019. december 31.-én 44,93 milliárd forint volt a Paks II. építésére felvett hitel állománya.

Nagyobb hitelrészt hívtunk le a beruházásra
Nagyobb hitelrészt hívtunk le a beruházásra

Egy negyedévvel korábban 8,34 milliárd forint szerepelt ezen a soron, vagyis az utolsó negyedévben 36,59 milliárddal nőtt a lehívott állomány.

Az atomerőmű bővítésére összesen 10 milliárd eurós hitelkeretet bocsátott rendelkezésre az orosz fél, további 2 milliárdot a magyar állam tesz hozzá a beruházás költségeihez. Érdemi lehívásra eddig nem került sor, tekintettel arra, hogy - amint azt lapunk több alkalommal is megírta - a projekt jelentős késésben van.

Ennek okát kezdetben a brüsszeli engedélyek két éves késlekedésével magyarázta a kormány, de mostanában már az orosz kivitelezővel kapcsolatos aggályok is előkerültek. A Roszatom ugyanis nehezen tudta az uniós követelményeknek megfelelően összeállítani a két új blokk építéséhez szükséges terveket. Ennek részben kapacitáshiány az oka - a világban máshol is részt vesz hasonló beruházásokban az orosz cég.

Most ott tartunk, hogy bár kezdetben 2024 körüli átadás szerepelt a tervekben, ma már 2029 a céldátum, amikor üzemelni kezdhetnek a blokkok. Vagyis mininmum öt éves csúszásban van a projekt. Emiatt nem is volt szükséges komolyabb összeget lehívni az orosz hitelből. Amit pedig lehívott a kormány, azt a lehető leghamarabb igyekezett előtörleszteni. Első alkalommal 2018 elején került sor hitelrész lehívására, de a 24 milliárd forint körüli összeget az év második felében visszafizette a magyar fél. Majd tavaly év elején nyúltunk ismét a kerethez, ekkor 7-8 milliárd forint körüli összeggel finanszírozták az előkészítés költségeit (de a magyar költségvetés is biztosított forrásokat).

Vagyis az előző negyedévi több mint 36 milliárdos felhasználás méretesnek mondható az eddigi lehívásokhoz képest. Eközben a terepen semmi érdemi nem történik, mint  elsőként beszámoltunk róla, egyedül egy felvonulási épület kapott engedély, a munkások és irodisták befogadására alkalmas létesítmény konyhával. Most azzal próbálkozik a megrendelő, hogy a földmunkákat azt megelőzően elkezdhessék a területen, hogy megszületnének az atomenergia hivatal (OAH) létesítési engedélyei. Azok ugyanis jó eséllyel 2021-ben állnak majd rendelkezésre.

A magyar kormánynak egyébként jó oka van rá, hogy mihamarabb törlessze az orosz hitelt, az ugyanis kedvezőtlenebb kamatozású, mint ami a jelenlegi piaci környezetben elérhető. Mindazonáltal arra hivatkozva áll ki a hitelkonstrukció mellett a kormány, hogy ilyen futamidő - 30 év - mellett ennél kedvezőbb feltételekkel nem lehetett volna forrást bevonni. Ráadásul az előtörlesztés ingyenes.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!