4p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Túró Rudi holland vagy a Boci és a Sport szelet svájci tulajdonosa elégedett lehetett a 2019-es teljesítménnyel, de a Medve sajt francia gyártója veszteséges lett.

A felcsúti focialapítvány három hónap alatt 7000 darab Túró Rudit vásárolt - szólt egy szerdai hír, aminek kapcsán megnéztük, hogy a magyarok néhány kedvenc édességét gyártó cégek miként muzsikáltak 2019-ben. Az ismert márkák ma már külföldi tulajdonban vannak, így minden egyes megevett Sport szelet vagy Medve sajt igazából francia vagy svájci milliárdosokat gazdagít tovább.

Például a Túró Rudival nem bírnak betelni a fogyasztók generációk óta, aminek leginkább egy holland városban, Amersfoort-ban örülnek a legjobban, ugyanis itt székel a rudit gyártó FrieslandCampina Hungária Zrt. tulajdonosa. A cég rekordévet zárt: a 33,5 milliárd forintos árbevétel 2019-ben 2,4 milliárd forintos profitot eredményezett, és ezt ráadásul ki sem vették osztalék formájában, hanem eredménytartalékba helyezték. A hollandok elégedettek lehetnek, hiszen 2015 óta stabilan 30 milliárd forint körül alakul a forgalmuk, a profit is 1,4 milliárd forintról kúszott fel az évek alatt a 2,4 milliárd forintos szintre.

A legutóbbi hír az volt róluk, hogy tavaly októberben másfél milliárd forintnyi saját forrásból tovább korszerűsítették a mátészalkai gyárat, ahol nagyjából napi egymillió Túró Rudit képesek előállítani. A holland anyacég leányvállalataként a FrieslandCampina Hungária Zrt. Magyarországon olyan márkákat gyárt és forgalmaz a pöttyös mellett, mint a Milli, az Oké, a Landliebe, a Completa és a Frico.

Bár a Nestlé Hungária Kft. esetében az volt a hír néhány napja, hogy közel 50 milliárd forint értékű beruházás veszi kezdetét a büki gyárban, amely a világ több mint 50 országát látja el állateledellel, ennek ellenére a Balatont és a Boci csokit is gyártó svájci óriásról elsőre még mindenkinek az édesség jut eszébe.

A kávétól a kakaóporig, a leveskockától az ásványvízig mindent gyártó multinak is remek éve volt 2019-ben. A Nestlé Hungária Kft. ugyanis 154,4 milliárd forintos bevételből 6,3 milliárd forintos nyereséget hozott össze, amit még mintegy 400 millió forinttal megfejelve ki is vettek osztalék formájában.

A hajdani Népstadion 1953-as megnyitójával egy időben berobbant a köztudatba a legpörgősebb Sport szelet, a 25 grammnyi rum és kakaó fúzió, az étcsokis huzatban készült, máig élő legenda, a Sport csoki.

- szól a legendás Sport szelet történetének kezdete. Ma már szintén svájci kézben van. A Mondelez Europe Services Gmbh Magyarországi Fióktelepe 3,2 milliárd forintos forgalma átlagosnak mondható, ebből 26,5 millió forintos profit jött össze. A Pilóta kekszet vagy a Győri Édest is gyártó Mondelez Hungária Kft. pedig szintén rekordnak örülhet: 38,5 milliárd forintos forgalom mellett 541 millió forintos profit szerepel a könyvelésben, amit a svájci tulaj ki is vett.

A magyarok nagy kedvence még, bár nem édesség, a Medve sajt, amely a francia családi tulajdonban lévő Savencia Fromage & Dairy vállalatcsoport egyik terméke, de ők gyártják a Pannónia vagy a Karaván sajtot is. A Savencia Fromage & Dairy Hungary Zrt. viszont veszteséges lett: már 2018-ban is 127 millió forintos mínusz jött össze, ez 2019-ben 916 millió forintos veszteségre hízott. A cég pontos árbevétele nem derül ki a beszámolójából, de a korábbi években a 15-20 milliárd forintos sávban mozgott.

Az biztos, hogy a céget megviselte a koronavírus-járvány.

A 2020-as év első 3 hónapjának az eredménye a várakozásoknak megfelelően alakult, míg a 4. hónapban visszaesés volt tapasztalható az árbevétel volumenét tekintve - a gasztró ágazatban esett vissza a forgalom, ami várható volt a szállodák, éttermek bezárása, korlátozott működése miatt. Likviditási helyzetünk stabil, állandó folyószámla hitellel működünk, a Citibanknál lévő hitelkeretünk 5,5 milliárd forint, jelenleg 4,3 milliárdot használtunk fel

- olvasható a Savencia Fromage & Dairy Hungary Zrt. beszámolójában.

Egyelőre sajnos nem ismert a Francia drazsét vagy a Dunakavicsot gyártó Bonbonetti Choko Kft. tavalyi beszámolója. Az ukrán tulajdonban lévő cég az elmúlt években 4-7 milliárd forintos forgalom mellett rendre veszteséggel zárt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!