Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója üzenetében úgy fogalmazott, hogy a koronavírus okozta bizonytalanság és aggódás közepette a szabad információ segít minket szembenézni, megérteni, gondolkodni és végül túljutni a válságon. Az információ, a közvélemény tájékoztatása ebben a helyzetben életbevágóan fontos.
Ezért az ENSZ összes szervezete két közös kampányt kezdeményez a pletykák és a dezinformáció „infodémiája” leküzdése érdekében, amely súlyosbítja a járványt és emberek életét veszélyezteti. A probléma felszámolása érdekében két nagyméretű közösségi médiakampány indít: az egyik az Együtt a tényekért, a tudományért és a szolidaritásért, a másik a Ne terjessz virálisan! E két kezdeményezés sikeréért az UNESCO létrehozott egy COVID 19 online központot a média számára, amely segíti az újságírók munkáját a járvánnyal kapcsolatos téves információk nyomon követését, valamint hatékonyan és megbízhatóan segíti a válságról szóló tudósításokat a félelem és részrehajlás nélküli újságírást is.
Válságban van a legnagyobb szükség a minőségi újságírásra
Újságírás félelem és részrehajlás nélkül - ez a címe a Lapkiadók Világszövetsége (a WAN-IFRA) szerkesztőségi cikkének is, amelyben az UNESCO által indított kampányok támogatásáról írnak.
A minőségi újságírás pont ezekre az időkre való: a jó újságírók révén maradhatnak vezetőink és ígéreteik számonkérhetőek, politikájuk ellenőrizhető.
A sajtószabadság világnapján ezt kell megünnepelnünk, elismerve a médiában dolgozók munkáját amellyel a napi szabad információáramlást lehetővé teszik, remélve, hogy a független média pénzügyi túlélése segít minket elvezetni a jobb idők elérkeztéig. Vitathatatlan, hogy válság idején az újságírás fontosabb, mint valaha. A koronavírus-járvány során a független sajtóra hárul, hogy biztosítsa az alátámasztott, pontos és minden bizonnyal életmentő információkat, főleg azokban az országokban, ahol a kormány nem volt a helyzet magaslatán vagy a járvánnyal szembeni védekezés volt elégtelen.
A független újságírás létfontosságú minden egyes nap, mindenki számára. Mindegy, hogy globális katasztrófával nézünk szembe vagy helyi ügyek miatt aggódunk, a média közérdek megfogalmazásában játszott szerepe lényeges a tekintetben, hogy hogyan értjük meg a világunkat és hozunk döntéseket.
A válság rávilágít a média pénzügyi bizonytalanságára
Ebben a kritikus időszakban az újságíróknak és a médiában dolgozóknak szükségük van a támogatásra. A COVID-19 világjárvány miatti intézkedések világszerte rávilágítottak a média pénzügyi bizonytalanságára, amely kockáztatja a független újságírás fennmaradását és veszélybe sodorja az újságírók személyes és gazdasági biztonságát.
Nem tudjuk, mi marad a szakmánkból, abból, amit ma ismerünk, ha elmúlik a válság. A látkép lehet, hogy nagyon különbözik majd: ahogy a híreket összegyűjtjük, gyártjuk és fogyasztjuk. A fájdalmas és elkerülhetetlen fefordulás ellenére meg kell ragadnunk a felmerülő új lehetőségeket, a munkavégzés, az üzlet új formáit, kapcsolatunkat a világgal és körülöttünk élő emberekkel.
DE egyvalami biztosan megmarad, tekintet nélkül arra, mennyire különbözőnek vagy nehéznek is látszik a jövő.
A szakmánk leglényege, a képesség, hogy újságírók legyünk - félelem és részrehajlás nélkül.
Erre törekszünk mi is, ezért ha teheti, kérjük, támogassa munkánkat.