6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján több kategóriából is árverez, köztük üzletrészeket is - ezek közül válogattunk. 

Cikkünk írásakor 21 nyitott árverést találtunk a NAV Elektromos Árverési Felületén, az érintett cégek esetében főleg bizonyos mértékű részesedések, és elsősorban nem a teljes tulajdoni jogok kerültek a kalapács alá. Van, ahol 130 millió forinttól indul a licit, de akad olyan cég is, amelybe már akár 10 ezer forintért beszállhatnak az érdeklődők – kiválogattuk a legérdekesebbeket.

Flórián-Bau Kft. – becsült érték: 10 ezer forint

A 2017-es alapítású cég főtevékenységként ingatlan adásvétellel foglalkozik, 2022 decembere óta pedig ugyanaz a magánszemély a fő tulajdonos és ügyvezető egy személyben. A céginformációs adatbázis alapján a cég létezése óta nem tudott nyereséget hozni, árbevétele csak egyszer, a legsikeresebb évében, 2018-ban érte el a tízmillió forintot. A székesfehérvári vállalkozás vagyoni részesedését idén áprilisban foglalta le a NAV Fejér Megyei Adó- és Vámigazgatósága. Aki bevásárolná magát, már 5 ezer forintért viheti a céget, a NAV üzletrész árveréseinek esetében mindig a becsült érték felénél kezdődik a licit.

E.K. Abdichtungen – becsült érték: 150 ezer forint

Sikeresnek a németül „tömítések” nevet viselő cég sem nevezhető, a 2022-es alapítású, máriakálnoki vállalkozás első évéről szóló beszámolóját sem adta le. Főtevékenysége tetőfedés és tetőépítés, tulajdonosa egy magánszemély. A vagyoni részesedést még tavaly novemberben foglalta le a NAV Győr-Moson-Sopron Megyei Adó- és Vámigazgatósága, míg 2023 áprilisában végrehajtás alá is került a cég.

Sok első éveit töltő cég végzi a NAV árverésén. Fotó: Depositphotos
Sok első éveit töltő cég végzi a NAV árverésén. Fotó: Depositphotos

Costi-Car Kft. – becsült érték: 720 ezer forint

Autókereskedéssel foglalkozó cégbe is bevásárolhatják magukat a szemfüles érdeklődők, a nyíregyházi vállalkozást idén április 18-án alapították, és kevesebb mint egy hónappal később már le is foglalta a kisebbségi, 24 százalékos üzletrészt a NAV Észak-budapesti Adó-és Vámigazgatósága Végrehajtási Osztálya. A magánszemélyhez, aki a cégadatbázis szerint a lefoglalt részesedés tulajdonosa, két építőiparban érintett cég is kötődik, a Keleti Pont Településfejlesztő Kft. és a Richmen Kft., ezek mindegyike felszámolás alatt áll.

Glow Up Food Élelmiszer Gyártó Zrt. – becsült érték: 3,125 millió forint

Attól eltekintve, hogy a cég nevében kisebb helyesírási hiba van, hiszen az élelmiszergyártót általában egy szóba írják, a Gyálra bejegyzett élelmiszeripari cég, amelynek főtevékenysége is ez, egy magánszemély és egy cég közös tulajdonában van, az Innovative CNC Center Kft. többségi részesedését jelentő részvényállományát foglalta le a NAV, szám szerint 625 darab 5 ezer forintot érő papírt.

A Glow Up Food 2022-es alapítású, erre vonatkozó beszámolóját le is adta, törtévét mindössze 167 ezer forintos árbevétellel zárta, közel 10 millió forintos veszteséget termelve – mindez egyébként új cégek esetében nem számít kiugrónak. A NAV Pest Megyei Adóigazgatóság Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Adó- és Vámigazgatósága szeptember közepén foglalta le a részesedést, amelynek kikiáltási ára 1,56 millió forintnál indul.

A Glow Up Food Zrt. esetében említésre méltó a tulajdonos Innovative CNC Center is, a kft. a céginformációs adatbázis szerint 2016-os alapítású, jelenleg pedig végrehajtás alatt áll – ennek minden bizonnyal köze lehet a lefoglalt részesedésnek is. A főtevékenységeként mérnöki tevékenységgel és műszaki tanácsadással foglalkozó cég 2022-es beszámolóját még nem adta le, ám a korábbi években 50-70 millió forint körül alakultak az árbevételei, nyereséget viszont mindössze egyszer, 2021-ben termelt. A legsúlyosabb csapást a járvány évében, 2020-ban kapta, itt 435 ezres árbevétel mellett brutális, 172 millió forintos veszteséggel zárt.

Drei – Wé Fémforgácsoló, Személyszállító és Szolgáltató Kft. – becsült érték: 130,28 millió forint

Míg a NAV árverési listájára felkerült cégek többségére az a jellemző, hogy néhány éve alakultak, a listán szereplő legértékesebb, 51 százalékos tulajdonrésszel egy olyan cégbe vásárolhatja be magát az érdeklődő, amely komoly történettel rendelkezik, tevékenységéről pedig honlapján is részletesen beszámol.

A 2000-es alapítású Drei – Wé főtevékenysége fémmegmunkálás, és idén október 13-án került végrehajtás alá, miután 2022 augusztusában a NAV Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatósága Követeléskezelési Főosztályának, Követeléskezelési Osztálya lefoglalta a Risk Capital Kft. birtokában lévő többségi tulajdont. A Drei – Wé alapvetően viszonylag jól menő cégnek tűnik, hiszen az elmúlt öt évében 200 és 400 millió forint körül alakultak az éves árbevételei, amelyből minden évben profit is született – ezek pontos alakulását grafikonunkon is megmutattuk:

De mi lehet tudni a lefoglalt részesedés tulajdonosáról? A Risk Capital 2016-ban tűnt fel a cég érdekeltjei között, ügyvezető-tulajdonosa az a Wéber Tamás, aki a Tolnatáj Televízió 2021-es tudósítása alapján az év tolnai vállalkozója lett a Drei – Wé Kft. ügyvezetőjeként: azaz arról nincsen szó, hogy külsős szereplő szállt volna be a cégbe.

A Risk Capital főtevékenysége gyümölcs- és zöldséglégyártás, és 2021 óta végrehajtás alatt áll, árbevételt évek óta nem termel, viszont a 2022-es beszámoló szerint fennálló több mint 300 millió forintos rövid lejáratú kötelezettségei közül többek között 13,18 millió forinttal tartozik az adóhivatalnak – mindez bizonnyal emiatt indított eljárást a NAV.

Melyik a leginkább kitett ágazat?

Bár cikkünkben öt érdekesebb céget néztünk meg kiemelten, a NAV EÁF oldalán jóval több olyan vállalkozás szerepel, ahol a tartozások miatt lefoglalt vagyoni részesedéseket az adóhivatal területileg illetékes szerve. Ha azt nézzük, hogy ezek mely területekről kerültek ki főleg, egyértelműen kiemelkedik az építőipar és az autógyártás – mindez annak fényében egyáltalán nem meglepő, hogy idén szeptemberi cikkünkben például arról írtunk, a legmagasabb cégtörlési veszély az építőiparban aktív vállalkozásokat fenyegeti:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!