4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén szeptemberrel bezárólag a rendelkezésre álló 132,5 milliárd forintból közel 63,1 milliárdot fizetett ki az állam a közmunkások bérére és szociális hozzájárulási adójára, derül ki egy írásbeli válaszból a parlament honlapjáról.

Gúr Nándor és Nyakó István több, a közfoglalkoztatással kapcsolatos írásbeli kérdést intézett Pintér Sándor belügyminiszterhez, melyekre tegnap jelent meg a válasz a parlament honlapján. Többek között a közfoglalkoztatással kapcsolatban felmerülő eddigi költségekre, a munkaidőre, a minimális bér összegére vonatkozóan kért a két MSZP-s képviselő információkat.

Arra a kérdésre, hogy eddig mennyibe került az államnak a közfoglalkoztatás, Pintér Sándor elárulta, hogy az idei évre tervezett 132,5 milliárd forintos keretből 2012 január-szeptember hónapjaiban "a közfoglalkoztatási bér és szociális hozzájárulási adó támogatására 63 073 098 934 forint, a közvetlen költségek támogatására 6 694 768 490 forint, azaz mindösszesen 69 767 867 424 forint került kifizetésre". Vagyis egyelőre a teljes előirányzatnak 52,7 százalékát használta fel a kormány ilyen célra. Ezzel szemben 2011-ben a keret 64 milliárd forint volt, melyből 58,6 milliárdot fizettek ki, vagyis annak 91 százalékát. Mindez annak fényében érdekes, hogy idén a létszámstatisztikákból is az tűnik ki, hogy a közfoglalkoztatás a tavalyinál legalább 30 százalékkal nagyobb volumenben zajlik - bár azt is meg kell jegyezni, hogy a legfrissebb erre vonatkozó statisztika csak augusztus havi.

Idén még 150 ezren lehetnek közmunkások

Pintér Sándor egy másik kérdésre adott válasza szerint 2012 október-december hónapjaiban a kormány még 150 ezer fő bevonását tervezi a közfoglalkoztatási programokba. A munkaidő tekintetében lényeges változások történtek tavalyhoz képest, hiszen míg akkor a foglalkoztatottak 72 százaléka 4 órás munkaidőben dolgozott, és csak 23 százalékuk 8 órában, az idei évben ez teljesen megfordult. A közmunkásoknak mindössze 0,8 százaléka dolgozik 4 órában, 8 órás foglalkoztatásban pedig 73,6 százalékuk. Pintér válasza szerint "a napi 4 órában foglalkoztatottak a tavalyról áthúzódó programokban vettek még részt, a napi 6 órában történő foglalkoztatás az önkormányzatok által indított és a munkaügyi központok decentralizált keretéből finanszírozott közmunka, a napi 8 órás munkaidőben történő foglalkoztatás pedig az országos közfoglalkoztatási és kistérségi startmunka mintaprogramokban dolgoznak".

Miért nem kapnak tisztes minimálbért a közfoglalkoztatottak?

A közmunka által elérhető 47 ezer forintos minimálbérrel kapcsolatban Pintér kifejtette: "A közfoglalkoztatási intézményrendszer legfontosabb feladata a tartósan munka nélkül lévők
aktivizálása és annak megakadályozása, hogy a munkájukat újonnan elveszített álláskeresők
tekintetében bekövetkezzen a munka világától való elszakadás folyamata." Ebből kifolyólag célszerű a "a közfoglalkoztatási bérek és a közfoglalkoztatási garantált bérnek a segély és a munkaerőpiaci minimálbér között történő megállapítása". Ez a miniszter szerint a munkavállalói oldalról mindenféleképpen elősegíti a segély igénylése helyett a közfoglalkoztatásban történő, illetve a közfoglalkoztatásból a munkaerőpiacon való elhelyezkedés folyamatát. Hozzátette: "a béren felül a közfoglalkoztatók saját erőből biztosítanak sokszor étkezési jegyet, üdülési hozzájárulást és egyéb támogatást, valamint természetbeni juttatást is nyújtanak a közfoglalkoztatottaknak".

Ugyanakkor több esetben problémák vannak a heti bérkifizetésekkel, amivel kapcsolatban Pintér Sándor kifejtette:a Magyar Államkincstár a vonatkozó rendeletben foglaltaknak megfelelően jár el a heti bérkifizetések terén, ahol pedig az ellenőrzések során szabályoktól való eltéréseket tapasztaltak, ott minden esetben figyelmeztetés történt - a rendelettől eltérni ugyanis még a közmunkás kérésére sem lehet. "A heti bér-részletek kifizetése során felmerülő problémák megoldására egyeztetést folytattunk, és jelenleg is folytatunk az érintett tárcákkal". 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!