2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hamarosan benyújtja a lengyel kormány a parlamentnek a költségvetési fegyelem erősítése érdekében kötött európai uniós szerződés, az úgynevezett fiskális paktum ratifikálását célzó javaslatát - jelentette be Donald Tusk miniszterelnök pénteken a parlamentben.

Mint mondta, a kormány a következő ülésen hagyja jóvá a szerződést, és azonnal továbbítja azt a képviselőknek megerősítésre.

Indoklásában Tusk úgy fogalmazott, hogy Lengyelország "Európa szívében" kíván maradni, nem pedig kívül az együttműködés fővonalán. A szerződésben való részvétel lehetőséget biztosít arra, hogy Varsó, amely egyelőre nem tagja az euróövezetnek, már most részt vehessen a zóna jövőbeni működéséről folytatott tárgyalásokon.

A fiskális paktum néven ismert szerződést márciusban írta alá 25 EU-tagállam, köztük Magyarország. Nagy-Britania és Csehország nem csatlakozott a megállapodáshoz. Az euróövezeten kívüli országokra a paktum csak azután vonatkozik majd, hogy ők is bevezetik a közös pénzt.

Tusk a képviselők előtt szót ejtett a következő hétéves (2014 és 2020 közötti) EU-költségvetésről is, amelynek vitája már a legnehezebb szakaszába ért az uniós tagországok között. A lengyel kormányfő leszögezte: országának nem érdeke, hogy bárki megvétózza a büdzsét, és emiatt - mint az uniós szabályok előírják - átmeneti rendszer lépjen életbe.

Hozzátette, "vannak olyan tagállamok, amelyek elégedetten vennék tudomásul, ha a kedvezményezett országok valamelyike vétójogával élne. Lengyelország azonban nem fog ilyet tenni" - fogalmazott.

Egyelőre David Cameron brit miniszterelnök fenyegetőzött azzal, hogy a két hét múlva esedékes rendkívüli EU-csúcstalálkozón blokkolja a megállapodást, ha nem teljesül az a brit feltétel, hogy reálértékben ne növekedjenek a kiadások a szóban forgó időszakban.

Lengyelország a jelenlegi elképzelések szerint 400 milliárd zloty (96 milliárd euró) uniós forráshoz juthat a következő hétéves költségvetésből.

Tusk pénteken megerősítette azt is, hogy szeretné Varsó támogatói között tudni a legnagyobb nettó befizető EU-tagállamot, Németországot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!