2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Habár a jegybank láthatóan nagyon szeretné, véleményem szerint nem fogja tudni tartósan gyengíteni a forintot még a kamatok nullába csökkentésével sem.

Nyilvánvalóan egy jegybank akkor tudja jól mozgatni a deviza árfolyamát a kamatemelésekkel/csökkentésekkel, ha sok a kamatérzékeny befektető, de szerintem jelenleg Magyarországon nem ez a helyzet. Az ún. carry-befektetők már rég elhagyták Magyarországot, ami jól látszik az ÁKK kimutatásaiból is: habár a külföldiek által tartott állampapírállomány folyamatosan csökken (az Önfinanszírozási program miatt), de eközben az átlagos hátralévő futamidő nőtt, ami azt mutatja, hogy a rövidtávú kamatjátékosok elhagytak/elhagynak minket, és egyre inkább csak a hosszútávú, 5-10-15 éves papírokat tartó, valószínűleg strukturálisan itt lévő befektetők maradtak (olyan alapok akik a benchmark miatt muszáj hogy tartsanak magyar kötvényeket, ETF-ek, passzív jellegű befektetők, akik nem gondolkoznak, csak ülnek a magyar államkötvényben).

A kamatszint csökkentése miatt így már sok carry-játékos nem tudja itthagyni Magyarországot, nem gyengítik eladásaik nagyon a forintot. Bizonyára van persze még ilyen állomány is, de nem lehet túl jelentős. Eközben Magyarországra 3 forrásból is ömlik az euró: a külkereskedelem többlete, a külföldön dolgozók hazautalásai és az EU-s pénzek. Ezekkel szemben pedig immáron csak az állam devizaadósságának leépülése áll (de lényegesen kisebb, mint az előző három tényező), így véleményem szerint állandó többletkereslet alakult ki a forintra, és nagyon lényeges, hogy ennek a keresletnek egyetlen része sem kamatérzékeny: mindegy hogy 0 vagy 3% a kamat, ugyanúgy van és lesz egy ideig még. Hozzátehetjük még azt is, hogy a forint egyáltalán nem drága, tehát nincs is igazi oka gyengülni.

Emiatt a jegybank kamatcsökkentései bár időlegesen begyengíthetik a forintot, véleményem szerint nem lesznek sikeresek, és miután az összes lehetőséget kimerítették, más, alternatív eszközökkel kell majd próbálkozniuk, pl. árfolyamminimum meghatározása á lá csehek. A forint tehát szerintem stabil lesz, trendszerű leértékelődés nem várható, a kamatok pedig mehetnek a mélybe.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!