3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kevés magyar vállalkozás ismeri, hogy milyen előnyökkel járnak azok a programok, ha a munkavállalók valamilyen módon részesednek a cég által elért eredményekből - közölte a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) csütörtökön a kutatási eredményének megállapítását.

Az Európai Unió társfinanszírozásában az MGYOSZ által irányított, a Deloitte szakmai támogatásával megvalósult nemzetközi kutatásban hat közép-kelet-európai ország - Magyarország, Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Románia, Bulgária - munkaadói és munkavállalói szövetségei vettek részt.

A TOBEQU3 (Towards a Better Quality of Financial Participation) nemzetközi felmérés célja az volt, hogy képet alakítson ki a munkavállalók pénzügyi részvételét elősegítő programok ismertségéről, elterjedtségéről.

Az MGYOSZ tájékoztatása szerint a munkavállalók és a munkaadók egységes véleménye szerint a cég iránti lojalitás növekedése, az alkalmazotti összefogás, a dolgozók tulajdonosi, részvényesi tudatának erősítése a legfőbb előnye a munkavállalók pénzügyi részvételét, részesedését biztosító programoknak. Ugyanakkor sok vállalkozás azért nem vezet be ilyen juttatási rendszert, mert nincs elegendő információja a lehetőségekről.

Az MGYOSZ közleményében emlékeztet arra, hogy a világ számos pontján, számos formában megvalósuló koncepció, hogy a munkavállalók részesedjenek valamilyen módon a cég által elért eredményekből.

Magyarországon a felmérésben összesen 137 munkáltató és 69 munkavállalói képviselő vett részt.

A kutatásból kiderült, hogy a munkáltatók és a munkavállalók körében az úgynevezett vegyes juttatási rendszer a legnépszerűbb. A munkáltatóknak és a munkavállalóknak is több mint a fele részesítene előnyben olyan rendszert a hosszú távú juttatási formák közül, amely az egyén és a vállalkozás teljesítménye alapján működik.

A juttatás formáját tekintve a munkavállalók inkább a készpénz alapú, azonnali juttatást részesítik előnyben, a később realizálódó, de sokkal nagyobb hozamesélyekkel bíró részesedésszerzéssel szemben. A megkérdezett magyarországi munkáltatók körében a készpénz formájában biztosított jutalom a legismertebb, a megtakarítási jellegű programokról, valamint a részvényjuttatási formákról mindössze egyharmaduk hallott.

Kiderült az is, hogy a magyar munkáltatók a cég eredményének megosztását jobban ismerik, mint a részvény vagy üzletrész juttatási modelleket. Az értékpapír-juttatási programok tekintetében a kutatás alapján nem mutatkozott jelentős különbség a munkáltatók körében az ingyenes és a kedvezményes juttatások ismertsége között.

A megkérdezett munkavállalók 64 százaléka értett egyet azzal, hogy a munkavállalók teljes körét be kell vonni a munkavállalói pénzügyi részvételi programokba, és nem csak a vezető tisztségviselőket, a felső vezetés tagjait. A munkavállalók többségét a részvételben a különböző adókedvezmények is ösztönzik, de a várható kedvező hozamkilátások azok, amelyek leginkább az értékpapír hosszabb tartása mellett kötelezik el őket.

A felmérés részletes eredményeinek ismertetésére az MGYOSZ szeptember 24-én nemzetközi konferenciát szervez Budapesten.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!