2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kelet-Európában kisebb gondot jelent az adósság, mint a kontinens más részein.

Tovább csökkent a költségvetési hiány és az államadósság mértéke tavaly mind az Európai Unió egészében, mind pedig az euróövezetben - tudatta hétfőn az Eurostat.

A kormány vitában áll az uniós statisztikai szervezettel 

Az uniós statisztikai hivatal friss jelentése szerint az EU 28 tagállamában tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százalékára csökkent az államháztartás hiánya a 2015-ös 2,4 százalékról, a 19 tagú euróövezetben pedig 1,5 százalékra 2,1 százalékról.

A GDP-arányos államadósság 2016-ban az EU egészében 83,2 százalék volt a korábban regisztrált 84,5 százalékkal szemben, míg az eurózónában 89,9 százalékról 88,9 százalékra csökkent.

Az államháztartási mérleg kilenc államban mutatott tavaly többletet. A legnagyobb GDP-arányos többlettel Luxemburg (+1,6 százalék) zárt, ezt Svédország és Málta követte (+1,1), valamint Németország (+0,8), Csehország (+0,7), Görögország és Ciprus (+0,5), illetve Hollandia (+0,4) és Litvánia (+0,3). Bulgáriában és Lettországban kiegyenlített volt a mérleg.

A legalacsonyabb költségvetési deficitet Észtország (-0,3), Dánia (-0,6) és Írország (-0,7) érte el. Három százalék feletti GDP-arányos hiányt három tagállamban volt: Spanyolországban 4,5 százalékos, Franciaország 3,4 százalékos, Romániában 3 százalékos.

Az államadósság tizenhat uniós tagállamban haladta meg a GDP 60 százalékát: a legmagasabb Görögországban (180,8 százalék), Olaszországban (132), Portugáliában (130,1), Cipruson (107,1) és Belgiumban (105,7) volt. A skála másik végén Észtország található, ahol az államadósság csupán a bruttó hazai termék 9,4 százalékát tette ki, ezt Luxemburg (20,8), Bulgária (29), Csehország (36,8) és Románia (37,6) követte.

Az Eurostat adatai szerint Magyarország államháztartási hiánya tavaly 1,9 százalékra csökkent a 2015-ös 2 százalékról, az államadósság pedig a GDP 73,9 százalékára a korábbi 74,7-ről.

Megjegyzésünk: Hazai szakértői értékelések arra mutattak rá, hogy az Eurostat és a magyar kormány közti, egyebek mellett az Eximbank állami pénzügyi besorolásáról szóló vita ezúttal is nyitva maradt, annak lezárására leghamarabb jövő tavasszal, a magyar választás idején kerülhet sor. Amennyiben az Eurostat álláspontját elfogadja a kormány, akkor a magyar adósságmutató megugorhat, ami a csökkentésre vonatkozó uniós előírások megsértéséhez vezetne.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!