4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár 350 ezer forint is lehet egyes vezető tanácsadók óradíja – hangzott el a Vezető Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (VTMSz) sajtótájékoztatóján. A szervezet szerint eljött az ideje, hogy megkülönböztessék a vezetői tanácsadást hivatásként végzőket a kóklerektől, ezért egy szakmai kamara létrehozását tervezik.

(Mfor-montázs)

Háromezer és 350 ezer forint között mozog a vezető tanácsadók óradíja ma Magyarországon - mondta Dr. Kornai Gábor, a VTMSz elnöke egy szerdai sajtótájékoztatón. Emögött azonban nagyon különböző teljesítmény és minőség lehet, ezért megítélés kérdése, kinek mi számít soknak vagy kevésnek – tette hozzá.

A vezetési tanácsadók beszerzésének hazai gyakorlata sok esetben nem felel meg az etikai és szakmai kritériumoknak – nyilatkozta az elnök. Így a szakma hírnevének visszaállítása érdekében a szövetség úgy döntött, hogy szakmai kamarává alakul át. Így meg tudnák különböztetni a vezetői tanácsadást mint hivatást végzőket a kóklerektől, illetve magát a hivatást a korrupciótól és pénzmosástól. Emellett ez lehetőséget adna arra is, hogy megvédjék saját érdekeiket és az ügyfeleiket. A kamarát mint a tanácsadói hivatás érdekvédelmi szervezetét 2014-15-re alakítanák át.

A KSH szerint 2007-ben összesen 487 milliárd forintot könyveltek el a cégek üzletviteli tanácsadás címén. Ebből mindössze 120 milliárd forinttal tudnak elszámolni, vagyis a VTMSz-be tömörült, illetve az ismert, ám tagsági viszonnyal nem rendelkező tanácsadócégek éves árbevétele ennyi tesz ki. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 360 milliárd forint útja és helye hivatalosan ismeretlen.

"Ez rendkívül ártalmas a szakma hírnevére, hiszen sokan a pénzmosás formájával azonosítják a tanácsadást, és a szolgáltatásnak csak ezt a formáját ismerik. Ez a több százmilliárdos gyanús összeg lehetett pénzmosás, korrupciós díj vagy egyéb. Bármelyik is, mindenképpen ártalmas a szakma jövőjére nézve” – véli Kornai Gábor.

Kevés a hivatásos tanácsadó

Míg a KSH adatai szerint 14 400 cég foglalkozik üzleti tanácsadással, addig a szövetség úgy véli, mindössze 800-1200 a ténylegesen ezzel foglalkozó vállalkozások száma. A statisztikai hivatal 40 200 tanácsadót tart számon, a VTMSz viszont azt állítja: 3000-3500-an lehetnek azok, akik mint hivatást végzik ezt a szakmát. Utóbbiak közül jelenleg 160-170 az aktív CMC (Certified Managemenent Cosultant - Bejegyzett Vezetési Tanácsadó) címmel rendelkező tanácsadó.

Bár sokféle tanácsadás létezik, közös bennük az, amit eladnak. Egyrészt kompetenciát értékesítenek, mert a megbízó nem rendelkezik a szükséges speciális szakértelemmel, gyakorlattal, tapasztalattal. Ugyanakkor valójában ezzel nem is kell rendelkeznie, hiszen másban jó, máshoz kell értenie.

A tanácsadók másrészt kapacitást is értékesítenek, hiszen lehet, hogy az ügyfél értene ahhoz a bizonyos területhez, de nincs ideje rá (- például mert jól szervezetten végzi a dolgát). Előfordulhat az is, hogy a megbízó számára nem áll rendelkezésre az időszakosan szükséges kapacitás.

Tanácsot adni csak jó vezetőnek érdemes – hangsúlyozta Kornai Gábor, hozzátéve: ezek a menedzserek felismerik az ismeret és/vagy az idő hiányát, ezért észszerűen az időszakos kompetencia- és/vagy kapacitásbevonást választják.

A vezetési tanácsadás helyzetét is megnehezíti a válság – véli az elnök. Mint mondta, a cégek a média, a képzés és a marketing után ezen a területen húzzák meg a nadrágszíjat. Ez annak ellenére így van, hogy a tanácsadók sokféle business recovery, azaz az üzleti életet támogató, a válság hatásait kezelő szolgáltatást tudnak nyújtani, amelyekkel segíthetnek a cégeknek túlélni ezt a nehéz időszakot.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!