3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közzétette éves jelentését a Freedom House. Nem szereplünk benne jól.

Kijött az éves Freedom House jelentés, melyben a nonprofit szervezet olyan országok helyzetét vizsgálja Kelet-Közép Európától kezdve a Balkánon át Eurázsiáig, melyek a kilencvenes évek elején diktatúrákból lábaltak ki, és elindultak a demokráciaépítás útján. Az idei eredmény a mi szempontunkból lesújtó. A kiadvány 22 éves története során még sohasem szerepeltünk ilyen rosszul, 2016 során a régióban már Bulgária és Románia mögé csúsztunk vissza. A 444.hu szemléjét néztük át.

A Nations in Transit című jelentés hét mutató, egyebek mellett a kormányzás demokratikussága, a korrupció, a média függetlensége és a civil társadalom állapota alapján pontozza az országok demokratikus helyzetét. Magyarországon tavaly a hét területből ötön történt visszaesés a Freedom House szerint, a választási folyamatok, a civil társadalom, a független média, a demokratikus kormányzás és a korrupció terén is rosszabbul állunk, mint egy éve, míg az igazságszolgáltatás és az önkormányzati kormányzás esetében nem történt változás 2015-höz képest.

2016-os teljesítményünket 3,54-re értékelte a Freedom House. Ez úgy jön ki, hogy mind a hét vizsgált területen 1-től 7-ig adnak pontszámot az országoknak, ahol az 1-es a legjobb, a 7-es érték pedig a legrosszabb, melyet csak nyílt diktatúrák berendezkedésére adnak. A hét pontnak veszik az átlagát, így jön ki az éves végeredmény. Mely nálunk évről-évre egyre rosszabb, tavaly 3,29, 2014-ben 3,18, 2010-ben pedig 2,39 ponton álltunk.

A vizsgált EU-tagországok teljesítménye 2005 óta (Freedom House)

Az idei jelentésben külön fejezetet szenteltek Magyarországnak és Lengyelországnak, ahol egymással karöltve, nagyon hasonló módon romlott a demokrácia helyzete. Azt írják, hogy az elmúlt évtizedben a régió demokratikus pontjai nagyobb ütemben romlottak, mint a Balkánon és Eurázsiában, és ebben komoly szerepet játszott Magyarország, mert itt történt a legnagyobb visszaesés. Ennek okát a Fidesz 2010 óta véghezvitt munkálkodásában látják, mely során előbb új alkotmányt írtak, aztán elfoglalták a bíróságokat, átalakították a választási rendszert, majd felszámolták a független és kritikus média jelentős részét, nagyszabású korrupcióra alkalmas hatékony mechanizmusokat építettek ki, most pedig a civil szervezeteket fenyítik be. Lengyelország egészen hasonló módon építi le a demokráciát, csak ott a kormány nincs kétharmados többségben, mint a Fidesz volt hosszú ideig, így ott a törvényeket áthágva érvényesítette az akaratát a Jog és Igazságosság párt vezette kormány.

A jelentés azzal foglalja össze Magyarország és Lengyelország helyzetét, hogy mindkét államban példaértékű volt a demokratikus átmenet a kilencvenes években, de az összeomlás is annál látványosabb, ez pedig intő jel lehet a régió többi országának.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!