3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Legutóbb 2012 márciusa volt az a hónap, amikor 2015 januárinál több embert építettek le a cégek csoportos leépítés keretén belül.

Januárban összesen 2404 dolgozó volt érintett csoportos létszámleépítésekben a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint, ennél több embert hasonló módon legutóbb 2012 márciusában küldtek el a cégek egy hónap alatt. Csak a januári hónapokat vizsgálva szintén 2012 volt az az év, amely legutoljára hasonlóan rosszul indult. A negatív csúcsot egyébként a válságos 2009-es év első hónapja tartja, amikor több mint 5000 munkavállaló került utcára.

A most elküldött 2404 dolgozó leépítését összesen 51 cég jelentette be, vagyis átlagosan egy cégtől 47 embert küldtek el. A foglalkoztatási szolgálat lebontása szerint a legtöbbet, 729 dolgozót budapesti cégek bocsátották el, ezt Heves megye követi 390, majd Hajdú-Bihar megye 217 főt érintő elbocsátással.

Az első hónapban megjelent hírek alapján azonban csak tippelni lehet arra, hogy pontosan melyik cégek leépítése eredményezhette ezt kétségkívül kedvezőtlen első havi adatot.

Az érintettek egy részének elbocsátását pedig már akár az első hónapban is bejelenthették a cégek a munkaügyi hivatalokhoz. Igaz, még a Baumax kivonulását és január második felében jelentették be, ám véleményünk szerint az áruházak és a dolgozók sorsa annyira bizonytalan a legutóbbi hírek szerint, hogy a januári számokat nem befolyásolhatta esetleges csoportos létszámleépítés bejelentése. Hasonló a helyzet a Tesco-áruházakkal is, hiszen egyes egységek bezárásának bejelentése januárban történt meg, ám a tényleges bezárás csak februárban. 

Kell-e félnünk?

Az elmúlt hónapok trendje semmiképpen sem kedvező irányba mutat. A tavaly év vége ugyanis már olyan elbocsátási dömpinget hozott, melyre 5 éve nem volt példa Magyarországon. A trend rosszra fordulását jól mutatja az is, hogy a 12 havi gördülő összesített létszám tavaly szeptember óta emelkedést mutat.

Egy újabb munkaerőpiac "válságtól" azonban véleményünk szerint nem kell tartani. Már csak azért sem, mert a leépítésekkel párhuzamosan számos cég növeli a dolgozói létszámát. Erre utal a versenyszféra alkalmazotti létszámának lassú, de fokozatos emelkedése is, illetve a magánszféra által létrehozott új munkahelyek számának bővülése is. Noha a téli hónapok statisztikát olykor mi is negatívabb felhanggal írtuk meg, többször hangsúlyoztuk, az év ezen szakaszában természetes folyamat a cégek munkaerőigényének megcsappanása.

Az, hogy 2015-ben kialakul-e egy válságot követő időszakhoz hasonló leépítési hullám, a következő hónapok "zenéje" is lesz. Mindezt nagyban befolyásolhatja az, hogy mi történik a legnagyobb foglalkoztatóként működő, kereskedelmi szektorban a vasárnapi zárva tartással összefüggésben. Többen, többféle kalkulációval is előálltak már a várható elbocsátások számát illetően, de biztosat csak a tényadatok ismeretében mondhatunk majd. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!