Az InfoRádióban a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Neubauer Katalin arról beszélt, hogy azt szeretnék, hogy a teljes ellátási lánc, vagyis a termelők és a feldolgozók is vegyenek részt az élelmiszereket érintő kötelező, állami akciózásokban.
Neubauer Katalin elmondta, a szövetség is áttekintette a rendeletet, és a jövő héten tárgyalnak majd a döntéshozókkal a tervezetről. Kijelentette, a szervezet nagyon hangsúlyosnak tartja, hogy az akciózásba vonják be az ellátási lánc minden szereplőjét, mert a hatósági árnál, ahol csak a kiskereskedelem kénytelen mesterségesen alacsonyan tartott fogyasztói árakat alkalmazni, nem partner sem a feldolgozóipar, sem a termelő, így viszont nem csökken az infláció, és csak ők viselik a terheket.
Kötelező készletek, de honnan?
A főtitkár szerint az előírt akciók esetében felmerül a kötelező készlettartás kérdése. A cikk szerint elmondta, hogy amikor egy vállalkozás akciót szervez, azt jó előre megtervezi a gyártóval, hogy milyen időszakra, milyen engedményekkel és mekkora készlet biztosításával kivitelezhető hatékonyan.
Hiába képzeli azt a kiskereskedelem, hogy akciózni fog egy terméket, ha nem lesz legyártott termék. Így működik a piac – fogalmazott.
Az MNKSZ kérése így az, hogy, a rendelet terjedjen ki a feldolgozóiparra és a termelőágazatra, mert csak így lehet hatékony az akció, ráadásul a feldolgozóipar nélkül nem is működhet a kötelező készletek biztosítása.
Megjegyezte, a rendelet alapján olyan készletet kell tartaniuk büntetés terhe mellett, aminek sem a gyártási, se az eladhatósági oldalát nem látják biztosítva. Hozzátette, nem tudják szakmailag elképzelni, hogy jó eredményt hozzon, ha egy állami akciózásban csak a kiskereskedőnek lenne kötelezettsége.