3p

A világ borfogyasztása látványosan csökkent, amivel a 60 évvel ezelőtti szintre esett vissza. Úgy tűnik, hiába jó a bor pr-ja, annyira azért nem szeretik az emberek, hogy többet fizessenek érte.

A világ borfogyasztása 1961 óta nem látott alacsony szintre esett 2024-ben – adta hírül a European Supermarket Magazine kiskereskedelmi szakportál. A fogyasztás az egy évvel korábbihoz képest 3,3 százalékkal 214,3 millió hektoliterre csökkent. Az Nemzetközi Szőlő- és Borszervezet (International Organisation of Vine and Wine, OIV) a jelentősen emelkedő áraknak tudja be a kedvezőtlen fejleményt. Az árakat a visszaeső termelés, a borkészítés emelkedő költségei és általában az inflációs környezet hajtja felfelé. Ennek eredményeként a néhány évvel ezelőttihez képest 30 százalékkal drágult a borkedvelők kedvenc itala. A fogyasztás visszaesését „viharos változásként” tartják számon a szakemberek. A tavalyi eséssel a 2018 óta kialakult hanyatló trend folytatódott, amit főként a kínai fogyasztás csökkenése okoz.

A gazdasági és a geopolitikai tényezőkön túl az OIV az emberek fogyasztói preferenciájának, életstílusának változását látják a hosszú távú visszaesés fő okainak. Az Európai Unióban, ami a világ borértékesítésének 48 százalékát hozza, 2,8 százalékkal, 103,6 millió hektoliterre csökkent a borfogyasztás. Már a franciák sem olyanok, mint régen. A legnagyobb európai borpiacon, Franciaországban 23 millió hektoliter bor fogyott, ami 3,6 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. A második helyen álló Olaszországban hajszállal emelkedve 22,3 millió hektoliter fogyott ebből a szeszes italból. A harmadik Németország volt 17,8 millió hektoliterrel, ami háromszázalékos csökkenést takar.

A világ más tájain Argentínát érdemes kiemelni, ahol az 1942-ben feljegyzett szinte esett vissza a bor iránti kereslet. Az Egyesült Államokban, a világ legnagyobb borpiacán 5,8 százalékkal csökkent a borfogyasztás, Kínában 19,3 százalékos zuhanást jegyeztek fel a OIV statisztikusai.

Kevesebb bort állítanak elő a borászok

Nem jobb a helyzet a bortermelésben sem. Az elmúlt évben 4,8 százalékkal kevesebb bort állítottak elő a borászok. A 225,8 millió hektoliteres mennyiség a fogyasztáshoz hasonlóan hatvanéves mélypontot jelent. Európában részben a túl sok, részben a túl kevés csapadék miatt a 21. század eddigi legrosszabb éve volt 2024. Olaszország volt a világ legnagyobb bortermelője 44,1 millió hektoliterrel, ami 15 százalékkal volt több a 2023-as mennyiségnél.

Eközben Franciaországban 36,1 millió hektoliter bort állítottak elő 2024-ben, ami 23,5 százalékkal kevesebb a 2023-as termelésnél. Egyben 1957 óta a legalacsonyabb mennyiség. A Föld déli féltekéjén két évtizedes mélypontra esett a bortermelés. Argentínában ugyan 23,3 százalékkal növelve a termelést 10,9 millió hektoliter bort állítottak elő, Chilében viszont 14,6 százalékkal, 9,3 millió hektoliterre csökkent a termelés. Mindkét adat elmarad az elmúlt öt év átlagától.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!