7p

Bajban vannak a hazai borászok. Durván csökken a borfogyasztás: a fiatalok is inkább a könnyű drogokhoz nyúlnak, miközben a klímaváltozás okozta kihívásoknak is nehéz megfelelni.

Itthon ilyen még nem volt. „Szeptember első hetére befejeződött az idei extrém korai szüret” – Varga Máté, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) alelnöke ezzel fogadta az Agroinform Sikeres szüret? című webináriumának résztvevőit.

Bizony, a szakmában sorsfordító a hektáronként alig 84 mázsa átlagtermést adott az idei szüret. Miközben ugyanis a termelők a klímaváltozással küzdenek a túlélésért, jelentős ütemben csökken a borfogyasztás is. A KSH adatai szerint 1976-ban még átlagosan évi több mint 35 liter bort ivott a magyar, ez a mennyiség az ezredfordulóra harminc literre, 2022-re pedig alig 18 literre apadt. Bár a fehérbort továbbra is kedvelik a fiatalok, a vörösbor fogyasztása radikálisan visszaesett. Vissza kellene hódítani a fogyasztót, amihez az alelnök szerint „olyan vonzó bort kell előállítani, ami pozitív élményt ad.” Ehhez pedig megfelelő fajtaösszetétel és technológia is kell.

A helyzet sürgető, mivel a klímaváltozás már most érezteti hatását a hazai szőlőtermesztésben. A hegyközségi alelnök rámutatott, hogy bár az év végére várhatóan eléri a csapadék mennyisége a 600-650 milliméteres átlagot, annak eloszlása szélsőséges. Az idén is ez okozta az extra korai szüretet. Június közepétől augusztus közepéig – főleg az ország közepén – hiányzott a csapadék, miközben a napi középhőmérséklet extrém magasra szökött. A jövőben gyakori lesz az ilyen szélsőséges időjárás, amit a szakember szerint a gazdáknak le kell követni egyebek mllett a technológia- és a fajtaváltással.

Nem csak a fogyasztás csökken, újabb és újabb kártevők támadják a szőlőt
Nem csak a fogyasztás csökken, újabb és újabb kártevők támadják a szőlőt
Fotó: Pixabay

 

Egyre nagyobb problémát jelent a szőlőtermesztés magas kézimunka-igénye, mivel egyre nehezebb – különösen szakképzett – munkaerőt találni. A megoldást többek között a betakarítás gépesítése jelentheti. Ehhez azonban elengedhetetlen az ültetvények újratelepítése, hogy a szőlőkombájnok használata lehetővé váljon. Jó hír tehát, amiről Györe Dániel a szaktárca osztályvezetője számolt be: a szőlészetek is pályázhatnak egyebek között a jövőre újra induló ültetvénytelepítési illetve szerkezetátalakítási, sőt az öntözésfejlesztési támogatásra, de még betakarítógép vásárlásra is. Az előadók és a résztvevő borászok egyetértettek abban, hogy országos szinten ki kell építeni az öntözési rendszert a szőlőtermesztéshez, mivel jelenleg csak a területek kis része öntözhető.

Feketerothadás, kabóca, muslica

A gépesítéssel sem lesz könnyű a technológiai váltás, mert Tóth János, az FMC-Agro Hungary Kft. szakmérnöke szerint a gépi szürettel nő a feketerothadás-gomba kártétele.

A globális felmelegedéssel nagyobb számban károsítanak a szőlőmolyok és az érő szőlő ecetesedését okozó forgószárnyas muslica is. Arra Varga Máté is felhívta a figyelmet, hogy a klímaváltozással megérkezett az aranyszínű sárgaság, illetve az amerikai szőlőkabóca is. Utóbbi már az összes dunántúli borvidékek jelen van. Még vizsgálják, hogyan lehet a betegséget visszaszorítani, de a vegyszeres védekezéshez a webináriumon is kaptunk hasznos ötleteket.

Simon Gábor, az ABZ Drone Kft. növényvédelmi drónpilótája saját tapasztalatai osztotta meg arról, hogyan lehet a légi eszközzel – a szerrel, a költségekkel, az idővel és a munkaerővel takarékoskodva – a traktorral nehezen megközelíthető szőlőkben is védekezni. Számítógépről előre megtervezi a permetezés útvonalát és  a tábla széléről irányítja a drónt. A számítógép előre azt is kiírja, mennyi permetlé és mennyi idő kell a művelethez, amelyet egyetlen kezelő akár negyed óra alatt elvégezhet.

Hogy a klímaváltozás okozta aszály ellenére is több legyen a termés, ahhoz Kisjuhász Roland, a biostimulátorokat forgalmazó Altoterra Kft.  üzletágvezetője mutatta be a szilícium lombtrágyák előnyeit. A biostimulátor készítmények ugyanis fokozzák a tápanyagfelvételt, javítják a növény stressztűrését, mérséklik a méreganyagok hatását. Mivel a szilícium szabályozza a növény légcserenyílásának működését: csökkenti a párologtatást, aszály idején segíti az életben maradását. Eközben fokozza a fotoszintézist, végső soron növeli a termést. Hab a tortán, hogy a szilíciumtól leáll a kártevő hernyók szájszervének működése, ezért elkerülik az ezzel kezelt növényeket.

Az illatos fehérvorok még kelendőek

Az előadásokat követő kerekasztal-beszélgetésen a borivók megváltozott ízlése és igénye is terítékre került, különös tekintettel arra, miként lehetne újraéleszteni a csökkenő hazai borfogyasztást. Font Gábor, a Kunsági borvidéken tevékenykedő borász, kiemelte, hogy a vásárlók körében növekszik az illatos fehérborok, valamint a gyöngyöző borok és pezsgők iránti kereslet, miközben a vörösbor népszerűsége jelentősen visszaesett. Aggodalommal jegyezte meg, hogy a mai fiatalok közül sokan inkább könnyű drogokhoz nyúlnak, ami új, aggasztó fogyasztói szokásokat teremt, holott a bor évszázadok, sőt évezredek óta része az emberi kultúrának.

A szekszárdi családi biobirtokon gazdálkodó Németh János szerint a fiatal fogyasztót hordós Cabernet Sauvignonnal már nem lehet lenyűgözni. Ki kell nevelni az új borfogyasztót, mert ma az emberiség a bornál  károsabb termékeket fogyaszt. Laposa Bence, badacsonyi Laposa Birtok Kft. tulajdonosa ezért azt javasolta, „ne alkohoként tekintsünk a borra!” Felháborítónak tartja, hogy celeb orvosok az alkohollal kapcsolatban a borról beszélnek, nem az ipari szeszről. Fájlalja, hogy a borász társadalom nem tud erre csattanós választ adni.

E nehézségek miatt a webináriumon már az is felmerült: a megváltozott klímán lehet-e itthon eredményesen szőlőt termeszteni? Nos, a hegyközségi alelnök szerint igen! Arra azonban fel kell készülni, hogy az extrém napsütéstől színesebb és nagyobb alkoholtartalmú lesz a bor, mint azt az idén is.

 

Ettől lett extra korai a szüret

Romlik a hangulat a szőlő-borágazatban az európai fogyasztás csökkenése és az idei szüret miatt. Ezt állapította meg Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, a háromnegyedévi AgrárTrend Index értékelésénél. A klímaváltozással ugyanis az idei szüret már egy-másfél hónappal hamarabb kezdődött és összecsúszott az egyes szőlőfajták érése. Ehhez viszont kevésnek bizonyult a betakarítási, feldolgozási kapacitás. Mindezt megerősítették az Agroinform portál Sikeres szüret? webináriuma borászai is. Laposa Bence, a badacsonyi Laposa Birtok Kft. tulajdonosa arról számolt be, hogy az idén minden eddiginél korábban, júliusban, még a strandidőben kezdődött a betakarítás. A jövőben is legalább ötévente ilyen kiugróan korai szüretekre kell felkészülni a gépekkel, a technikai háttérrel. Ha ugyanis a kapacitás kevésnek bizonyul, az ront a bor minőségén. A klímaváltozással ugyanis megváltozott a megszokott fajtaérés: összeérnek a korai, a kései fajták. A hat-nyolc hetes szüreti időszak négy hétre szűkült. Fele annyi idő alatt kell leszüretelni és feldolgozni a szőlőt, amihez sokkal nagyobb szüreti és feldolgozó kapacitás kell.

A Kunsági borvidéken, 40 ha-on gazdálkododó Font Gábor borász szerint pedig a korai szüretet is okozó aszályra van megoldás. A borvidékre a vízpótláshoz be kell vezetni a Duna, a Tisza vizét, amire sok terv készült már, csak meg kellene valósítani. Ez nemcsak az öntözést segítené, a leendő tározók párologtatnák is a vizet, ezzel mérsékelnék a légköri aszályt.

A forróság okozta légköri aszállyal szembesült Németh János szekszárdi bioborász is, aki az extrém forróság miatt a szőlőhegy hűvösebb északi területeire helyezné át a termesztését.

Azt is megtudtuk, a régi hazai fajták, az ezerjó, az irsai olivér, a kékfrankos, még a kadarka is jó aszálytűrőnek bizonyult, de a kéknyelű kevésbé. A világfajták közül a Merlottal pedig várhatóan gond lesz a klímaváltozással a túl nagy alkoholtartalom miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!