Ukrajna fontos tényező az élelmiszeriparban és agráriumban a világpiacon, így többek közt a most a szomszédos országokban gabonaháborút okozó, beragadó ukrán gabonára is nagy szükség lenne a szegényebb dél-amerikai és afrikai országokban.
A HVG EUrológus cikke szerint arra, hogy miért marad a szomszédos uniós országokban a beáramló gabona, és más termékek egy része is, Eric Mamer, az Európai Bizottság szóvivője úgy fogalmazott a lapnak,
mindez a gazdasági szereplők feladata, az egységes belső piacon az EU nem ellenőrzi az áruk mozgását.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Unió megteremtette a jogi kereteket a vámmentes behozatalra, de ettől kezdve a piaci szabályoknak kéne működnie. Az Európai Bizottság életbe léptetett egy kompenzációs mechanizmus a beáramló ukrán gabona által letört áraktól szenvedő gazdák kompenzálására, a keretből 56 millió eurót kaptak a lengyel, román és bolgár gazdák.
A cikk szerint Ujhelyi István szocialista EP-képviselő néhány nappal ezelőtti közlése óta tudható, hogy Magyarországnak nem jutott ebből a keretből, azzal az indoklással az Ukrajnából beérkező gabona nincs letörő hatással a magyar gabonapiaci árakra.
Az EUrológus emlékeztet, hogy bár Nagy István agrárminiszter ekkor kettős mércéről kezdett beszélni, Ujhelyi István bennfentes forrásokra hivatkozva arról írt, hogy
a kormány által benyújtott dokumentáció egészen egyszerűen nem igazolta azt a piactorzító hatást és egyensúlytalanságot, amelyet szavakban korábban megfogalmaztak a Bizottság felé.
Azaz, hogyha jobban érvelt volna a kormány, és megindokolja a szavakban megfogalmazott piactorzítást dokumentációval is, a magyar gazdáknak is jutott volna az eurómilliók első köréből.
Összességében azért nincs minden veszve, hiszen a cikk szerint az Európai Bizottság most készíti elő a következő csomagot, amely a meg nem erősített hírek szerint 70-75 millió eurós kompenzációt tartalmaz majd.
Ujhelyi István nemrég Klasszis Klubunk vendége volt, nézze meg itt, miről beszélt a képviselő lapcsoportunk rendezvényén: