A tejek és tejtermékek fogyasztói árának jelentős emelkedése mellett a versenyhatósághoz érkezett jelzések alapján a tejipari ágazatban termelő és feldolgozó tevékenységet végző hazai piaci szereplők beszállítói pozíciói gyengültek. A versenyhivatal idén január 20-án gyorsított ágazati vizsgálatot indított, miután felmerült a verseny torzulásának lehetősége is a szektorban.
A GVH munkatársai a vizsgálat során számos helyszíni kutatást folytattak le tejfeldolgozóknál és élelmiszer-kiskereskedelmi láncoknál. Emellett a hatóság széleskörű adatgyűjtést végzett a hazai tejágazat értékláncának valamennyi szintjén, adatkéréssel fordult tejtermelőkhöz, tejfeldolgozókhoz, szövetkezetekhez, kiskereskedőkhöz, szakmai érdekképviseletekhez.
A szakértők több mint 140 adatszolgáltatást értékeltek, tehát a gyorsított ágazati vizsgálat eredményeként megfogalmazott megállapítások és javaslatok nem egyedi véleményeken, hanem az egész ágazatot lefedő tényadatokon alapulnak.
A GVH javaslatai között szerepel a nyerstej árképletének felülvizsgálata, online árfigyelő rendszer fejlesztése és üzemeltetése, ami erősíti a fogyasztói árak összehasonlíthatóságát, a növényi italok árképzésének átgondolása, valamint a fenntartható csomagolás ösztönzése.
Emellett szakmai konzultációs segítséget ajánl a versenyhivatal az élelmiszer-árstoppal kapcsolatos jövőbeli jogalkotói megfontolásokhoz, illetve további hatósági fellépést is szükségesnek tart az élelmiszerkereskedelem területén.
A gyorsított ágazati vizsgálat eredményei alapján készült jelentéstervezetet a GVH nyilvános társadalmi konzultációra bocsátotta honlapján. A piaci szereplők egy hónapig, május 20-ig tehetnek észrevételeket, ennek keretében a versenyhatóság április 26-ára személyes szakmai konzultációra hívta meg az ágazati szereplőket tömörítő, illetve a jelentéstervezet javaslataiban érintett szakmai szervezeteket.
(MTI)