2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) szakértői az élelmiszerpiacokon elsőként a tej- és tejtermékek piacán elemezték a fogyasztói árak nagymértékű emelkedése mögött rejlő, a versenyjogot érintő okokat; az elemzés megállapításai alapján a versenyhatóság hat javaslatot fogalmazott meg.

A tejek és tejtermékek fogyasztói árának jelentős emelkedése mellett a versenyhatósághoz érkezett jelzések alapján a tejipari ágazatban termelő és feldolgozó tevékenységet végző hazai piaci szereplők beszállítói pozíciói gyengültek. A versenyhivatal idén január 20-án gyorsított ágazati vizsgálatot indított, miután felmerült a verseny torzulásának lehetősége is a szektorban.

Hatpontos javaslatot dolgoztak ki. Fotó: Depositphotos
Hatpontos javaslatot dolgoztak ki. Fotó: Depositphotos

A GVH munkatársai a vizsgálat során számos helyszíni kutatást folytattak le tejfeldolgozóknál és élelmiszer-kiskereskedelmi láncoknál. Emellett a hatóság széleskörű adatgyűjtést végzett a hazai tejágazat értékláncának valamennyi szintjén, adatkéréssel fordult tejtermelőkhöz, tejfeldolgozókhoz, szövetkezetekhez, kiskereskedőkhöz, szakmai érdekképviseletekhez.

A szakértők több mint 140 adatszolgáltatást értékeltek, tehát a gyorsított ágazati vizsgálat eredményeként megfogalmazott megállapítások és javaslatok nem egyedi véleményeken, hanem az egész ágazatot lefedő tényadatokon alapulnak.

A GVH javaslatai között szerepel a nyerstej árképletének felülvizsgálata, online árfigyelő rendszer fejlesztése és üzemeltetése, ami erősíti a fogyasztói árak összehasonlíthatóságát, a növényi italok árképzésének átgondolása, valamint a fenntartható csomagolás ösztönzése.

Emellett szakmai konzultációs segítséget ajánl a versenyhivatal az élelmiszer-árstoppal kapcsolatos jövőbeli jogalkotói megfontolásokhoz, illetve további hatósági fellépést is szükségesnek tart az élelmiszerkereskedelem területén.

A gyorsított ágazati vizsgálat eredményei alapján készült jelentéstervezetet a GVH nyilvános társadalmi konzultációra bocsátotta honlapján. A piaci szereplők egy hónapig, május 20-ig tehetnek észrevételeket, ennek keretében a versenyhatóság április 26-ára személyes szakmai konzultációra hívta meg az ágazati szereplőket tömörítő, illetve a jelentéstervezet javaslataiban érintett szakmai szervezeteket. 

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!