4p

A brucellosis ritkán előforduló fertőző betegség, Magyarországon évente egy-két beteget jelentenek. Áprilisban az egyik vármegyében diagnosztizálták a betegséget egy nőnél, amit legtöbbször szarvasmarhától lehet elkapni.

Az április 7-13. közötti 15. héten egy Veszprém vármegyében élő 55 éves nőbetegnél laboratóriumi vizsgálatokkal igazolt, Brucella abortus okozta brucellosis megbetegedésről számolt be a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

Mint írják, ez idén már a második brucella-eset, de a feltételezett terjedési módra eddig nem derült fény. A brucellózis antibiotikummal nagyon könnyen kezelhető, a gond inkább az, hogy nehezen ismerik fel.

A brucellózis olyan baktérium okozta betegség, amely eredetileg állatokat érint, de hét típusa közül négy emberekre is átterjedhet. Az egyik épp a Brucella abortus, amit a Veszprém vármegyében élő páciensnél detektáltak. Legsúlyosabb esetben vérmérgezésszerű állapotot okoz, de előfordulhat miatta vetélés is – erre utal a neve is. A fertőzés lehet tünetmentes, de okozhat influenzára és reumás betegségre emlékeztető panaszokat is. Kezelése könnyű, de felismerése nem egyszerű. Emberről emberre azonban nem terjed.

Ismét a szarvasmarhák állnak a célkeresztben?
Ismét a szarvasmarhák állnak a célkeresztben?
Fotó: Depositphotos

Az állatoknál igen rég fordult elő brucella Magyarországon – és mostanában, amikor a szintén hosszú idő óta újra felbukkant ragadós száj- és körömfájás járvány miatt leölt állatok miatt egyébként is feszült a helyzet, nem jó hír, hogy a baktérium fő gazdája épp a szarvasmarha. Igaz, megtelepedhet kisebb kérődzőkben, így például juhokban, bivalyban, őzben és szarvasban is.

Fontos, hogy ha egy állomány megfertőződik brucellózissal, hasonlóan a most lezajlott/zajló állatjárványhoz, zárlati intézkedések mellett fel kell számolni. De ahogy az NNGYK írta heti jelentésében, még nem derült ki, hogyan fertőződhetett meg a beteg – remélhetőleg nem ismét a szarvasmarha állomány újabb járványának előszele. 

Három évtizede tünetmentes a magyar állatállomány

A Nébih szerint Magyarországon 1985 óta nem fordult elő brucellózis, a tehénállomány mentes volt tőle, így a kór az embereket sem érintette. Ezért sem túl szívderítő, hogy brucella-fertőzött pácienst diagnosztizáltak - még ha fertőzött állatállományról még nincs hír. Hasonló a helyzet az iparilag fejlett országok többségében: jelentős részük már megszabadult a betegségtől, illetve jól áll a mentesítéssel. Többek között Skandinávia, Nagy-Britannia, Hollandia, Svájc, Ausztria, Csehország, Szlovákia, de jól áll a mentesítéssel Németország, Franciaország és az Egyesült Államok is már túlvan ezen. Szerbiában azonban 2015-ben sok gazdaságban okozott problémát a brucella.

A magyarországi szarvasmarha-állományok brucellamentesítése az 1970-es évek elején kezdődött, és 1985 végére fejeződött be. Az 1990-es évek elejétől sem szarvasmarhában, sem pedig sertésben nem állapítottak meg brucellózist.

A Házipatika szerint emberbe jellemzően a fertőzött állat nyers tejével kerülhet, de lehet fertőzési forrás a sajt vagy a nem kellően átsütött hús is. Történhet fertőződés akkor is, ha az állatok testnedvei sérült bőrfelületre, vagy akár szemre, nyálkahártyára kerülnek, de a kórokozó belégzés útján is bekerülhet a szervezetbe. Azokon a területeken, ahol a brucellózis előfordul, vannak veszélyeztetett szakmák is. Az állatorvosi mellett ilyen az állattenyésztői és a vágóhídi.

A brucella a kórokozó típusától és az érintettek általános állapotától függően különböző kórképeket okozhat. Lehet tünetmentes, de kialakulhat miatta hastífuszra emlékeztető betegség, amelynek tünete az étvágytalanság és a láz, a fejfájás és a gyengeség, az ízületi és torok- és hasi fájdalom. Jelentkezhet miatta influenzaszerű állapot is, de vigyázni kell, mert a panaszok egy-két napra elmúlhatnak, de aztán visszatérhetnek, akkor már súlyosabb tünetekkel. Ilyenkor hosszú időre megnagyobbodnak a nyirokcsomók, a máj és a lép, fáradékonyság és fogyás is jelentkezhet. De reumás tünetek, tüdőbetegség, szemgyulladás, bőrkiütés is előfordulhat. 

Az Európai Unióban kötelező a tagországok brucellamentessége. Magyarország 2014-ben nyújtotta be a szarvasmarha brucellózis hivatalos mentesség elfogadására irányuló kérelmet, amelyet az Európai Bizottság visszautasított, mivel akkor még számos szarvasmarhaállományban nem végezték el a kötelező éves ellenőrző vizsgálatokat. 2021-ben újabb kérelmet nyújtott be Magyarország az Európai Bizottsághoz a hároméves mentesítési terv jóváhagyása céljából, amelyet a Bizottság 2022 februárjában elfogadott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!