Sir John Templeton alapítója volt a Templeton Growth Fundnak és egyben az egyik legnagyobb befektető volt a 20. században. Barátja és mentora volt a legendás Jim Rogersnek. Általában nagy ellenérzésekkel figyelte a technikai elemzéseket, mert egy igazi fundamentális guru volt és nagyon jó részvényvásárló “stockpicker”. Mindig a csordaszellemmel szembe próbált helyezkedni és elkerülni a tömeghangulati csapdákat. Egy igazi “contrarian” volt, akkor vásárolt, mikor mások eladtak és akkor adott el, mikor mások vásárolni kezdtek.
A pesszimizmust vette és az optimizmust adta. Egy példa a piaci megközelítéséről. A második világháború idején kölcsön kért 10 000 dollárt és abból megvette 140 olyan cégnek a papírjait, amikkel 1 dollár alatt kereskedtek a Wall Streeten. Ezt akkor tette, mikor mindenki szkeptikus volt a piacokkal kapcsolatban. Majd pár hónap múlva 45 000 dollárral zárta ezt az ügyletet és a 140 cégrészvényből csupán hármon vesztett.
Nagyon szerényen élt, mint Warren Buffett. Mindig saját maga vezette autóját és soha nem utazott business osztályon a repülőkön. És élete során több mint 1 millió dollárt jótékonykodott el. Nagyon jó pókerjátékos is volt és imádott utazni. Csak nemrég, 2012 novemberében ment el a legenda végleg.
Alább összeszedtem azt a tíz szabályt, amit tőle tanultam és napi szinten alkalmazom is a piacon:
1.) Vedd a pesszimizmust.
A bikapiac pesszimizmusban születik, szkepticizmusban nő fel, optimizmusban lesz a delelőjén és eufóriában hal meg. Amikor a pesszimizmus a maximumára hág, azok a legjobb vásárlási pontok és a legjobb eladások azok, amikor maximumon van az optimizmus.
2.) Légy “contrarian”.
Menj a közhangulattal szembe. Ha jobb eredményt akarsz elérni mint a tömeg, akkor máshogy kell a dolgokat csinálni, mint ők.
3.) Legyen hajlamod az olcsó ügyleteket meglelni, “bargain-hunting mentality”.
Mindig az olcsó részvényeket kell megtalálni és el kell felejteni a népszerűeket és a drágákat.
4.) Rendelkezz széles politikai és társadalmi ismeretekkel.
Olvass, hogy jobban megértsd a mélyben húzódó társadalmi folyamatokat. Miért nő és csökken a pesszimizmus vagy az optimizmus.
5.) Rugalmasság.
Ne tartsd azt a pozíciót, amin vesztesz. Zárd le és felejtsd el. Soha ne vitatkozz az árral.
6.) Türelem.
A legjobb barátja egy jó tradernek. Segít elkerülni, hogy túl hamar ugorj be egy pozícióba.
7.) Egyszerűség.
A szisztémádnak egyszerűnek és primitívnek kell lenni. A komplexitás összezavarodottságot fog eredményezni.
8.) Mindig előnyként fogd fel a kríziseket és piaci szakadásokat.
Mint pl., Fekete hétfő (1987), Öbölháború (1990), Tequila Crisis (1994), Azsiai pénzügyi válság (1997-98), Szeptember 11, Pénzügyi válság (2008-2009).
9.) Diverzifikáld a portfoliódat.
Ne csak hazai részvényt vásárolj vagy német kötvényt, hanem terítsd szét a kockázatot különböző termékekbe és országokba.
10.) Hosszú időtávra fektess be.
Egyszer azt mondta “Talán még ebben az évszázadban a Dow Jones el fogja érni az 1 milliót". Most 15 000 körül jár. A kilátások meglehetősen bikák, vagyis vegyél részvényt vakon és tartsd azokat egy évszázadig.
Mind a tíz tanácsot aranyba kellene önteni.
Nicolas Papp