3p

A tőzsdei kereskedés során érdemes bizonyos aranyszabályt megfogadni, és konzekvensen követni őket. John Templeton elvei a gyakorlatban igazolták helyességüket, íme 10 aranyszabály.

Sir John Templeton alapítója volt a Templeton Growth Fundnak és egyben az egyik legnagyobb befektető volt a 20. században. Barátja és mentora volt a legendás Jim Rogersnek. Általában nagy ellenérzésekkel figyelte a technikai elemzéseket, mert egy igazi fundamentális guru volt és nagyon jó részvényvásárló “stockpicker”. Mindig a csordaszellemmel szembe próbált helyezkedni és elkerülni a tömeghangulati csapdákat. Egy igazi “contrarian” volt, akkor vásárolt, mikor mások eladtak és akkor adott el, mikor mások vásárolni kezdtek.

A pesszimizmust vette és az optimizmust adta. Egy példa a piaci megközelítéséről. A második világháború idején kölcsön kért 10 000 dollárt és abból megvette 140 olyan cégnek a papírjait, amikkel 1 dollár alatt kereskedtek a Wall Streeten. Ezt akkor tette, mikor mindenki szkeptikus volt a piacokkal kapcsolatban. Majd pár hónap múlva 45 000 dollárral zárta ezt az ügyletet és a 140 cégrészvényből csupán hármon vesztett.


Nagyon szerényen élt, mint Warren Buffett. Mindig saját maga vezette autóját és soha nem utazott business osztályon a repülőkön. És élete során több mint 1 millió dollárt jótékonykodott el. Nagyon jó pókerjátékos is volt és imádott utazni. Csak nemrég, 2012 novemberében ment el a legenda végleg.
Alább összeszedtem azt a tíz szabályt, amit tőle tanultam és napi szinten alkalmazom is a piacon:
 
1.)    Vedd a pesszimizmust.
A bikapiac pesszimizmusban születik, szkepticizmusban nő fel, optimizmusban lesz a delelőjén és eufóriában hal meg. Amikor a pesszimizmus a maximumára hág, azok a legjobb vásárlási pontok és a legjobb eladások azok, amikor maximumon van az optimizmus.
2.)    Légy “contrarian”.
Menj a közhangulattal szembe. Ha jobb eredményt akarsz elérni mint a tömeg, akkor máshogy kell a dolgokat csinálni, mint ők.
3.)    Legyen hajlamod az olcsó ügyleteket meglelni, “bargain-hunting mentality”.
Mindig az olcsó részvényeket kell megtalálni és el kell felejteni a népszerűeket és a drágákat.
4.)    Rendelkezz széles politikai és társadalmi ismeretekkel.
Olvass, hogy jobban megértsd a mélyben húzódó társadalmi folyamatokat. Miért nő és csökken a pesszimizmus vagy az optimizmus.
5.)    Rugalmasság.
Ne tartsd azt a pozíciót, amin vesztesz. Zárd le és felejtsd el. Soha ne vitatkozz az árral.
6.)    Türelem.
A legjobb barátja egy jó tradernek. Segít elkerülni, hogy túl hamar ugorj be egy pozícióba.
7.)   Egyszerűség.
A szisztémádnak egyszerűnek és primitívnek kell lenni. A komplexitás összezavarodottságot fog eredményezni.
8.)    Mindig előnyként fogd fel a kríziseket és piaci szakadásokat.
Mint pl., Fekete hétfő (1987), Öbölháború (1990), Tequila Crisis (1994), Azsiai pénzügyi válság (1997-98), Szeptember 11, Pénzügyi válság (2008-2009).
9.)    Diverzifikáld a portfoliódat. 
Ne csak hazai részvényt vásárolj vagy német kötvényt, hanem terítsd szét a kockázatot különböző termékekbe és országokba.
10.)    Hosszú időtávra fektess be.
Egyszer azt mondta “Talán még ebben az évszázadban a Dow Jones el fogja érni az 1 milliót". Most 15 000 körül jár. A kilátások meglehetősen bikák, vagyis vegyél részvényt vakon és tartsd azokat egy évszázadig.

Mind a tíz tanácsot aranyba kellene önteni.

Nicolas Papp

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!