5p

150 évvel ezelőtt, 1864. január 18-án kezdte meg működését az első tőzsde, a Pesti Áru- és Értéktőzsde. Az intézmény a XIX. és XX. század fordulójára a gazdasági élet megkerülhetetlen intézményévé, számos itt kereskedett termék esetében pedig Európa meghatározó piacává vált.

A Pesti Áru- és Értéktőzsde 1864-es indulásakor 17 részvényt, egy záloglevelet, 11 külföldi pénznemet és 9 váltót jegyeztek. A tőzsde első pénzügyi éve 2989 forint bevétel és 2804 forint kiadás egyenlegeként 185 forint nyereséget mutatott. Látogatása – és az üzletkötés – eleinte ingyenes volt, ám nem sokáig: 1865-ben már 12 ezüstforintért kellett éves látogatójegyet váltaniuk a kereskedőknek. Néhány álmos év után az igazi – ám kérészéletű – fellendülés 1872-ben jött el: ebben az évben 15 ipari és 550 pénzintézeti részvénytársaság alapszabályát hagyta jóvá a kereskedelmi miniszter. Az ezt követő évben, Pest és Buda egyesülésekor vette fel az intézmény a Budapesti Áru- és Értéktőzsde (BÁÉT) nevet. A századfordulón 310, az első világháború kezdetekor már csaknem 500-féle értékpapírral kereskedtek a tőzsdén, az éves forgalom 1913-ban elérte az egymillió darabot. Eközben a gabonaforgalom is dinamikusan bővült, az 1875-ös évi 400 ezer tonna után a századfordulón már egymillió, a világháború előtt csaknem másfél millió tonna gabona fordult meg a tőzsdén. A BÁÉT ezzel Európa vezető gabonatőzsdéjének számított.

Első tőzsdepalota, 1864

Az első világháború kitörését megelőző napon, 1914. július 27-én az osztrák kormány elrendelte a bécsi tőzsde bezárását. Ennek nyomán a magyar kormány is kénytelen volt elrendelni a tőzsdezárlatot, eredetileg csak három napra, azonban a három napból végül négy év lett. A BÁÉT második – átmenetinek deklarált – bezárására 1931. július 14-én került sor. A hivatalos forgalom csak 1932 áprilisában, fokozatosan, először a kötvények, majd a 18 legnagyobb forgalmú részvény „visszaengedésével” indult meg. A II. világháborút követően a hivatalos újranyitásra 1946 augusztusában, a forint augusztus 1-jei bevezetéséhez kapcsolódva került sor. Ezt követően 1948. május 25-én a kormány feloszlatta a tőzsdét, annak a Szabadság téri épületben megtestesülő vagyonát pedig állami tulajdonba vette.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) a rendszerváltást követően – 1990. június 21-én – újra megnyitotta kapuit, a kereskedés kezdetét a New Yorkból érkezett tőzsdei csengő jelezte: 41 alapító taggal és az induláskor egyetlen bevezetett részvénnyel, az IBUSZ-szal (ma 50 vállalat részvényeivel kereskednek a BÉT-en). A tőzsde újranyitását óriási figyelem kísérte: húsz országból, mintegy ezer vendég volt kíváncsi az eseményekre. A díszvendég Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság elnöke volt, míg a külföldön tartózkodó Antall József miniszterelnököt Rabár Ferenc pénzügyminiszter és Kádár Béla gazdasági miniszter képviselte.

Alapítási konferencia, 1990

A BUX indexet 1991. április elsején tették közzé először, mely az induláskor 17 részvényt tartalmazott. Az azonnali piacot tekintve a tőzsdetermi, nyílt kikiáltásos kereskedés – részleges elektronikus támogatással – 1995-ig működött a BÉT-en. Ekkortól már az értékpapírok kereskedése mind a kereskedési teremben, mind távkereskedési rendszerben folyt egészen 1998 novemberéig, amikor az elektronikus kereskedési rendszert bevezették. A kereskedési "csatazaj" kevesebb, mint egy évvel később, 1999 szeptemberében ült el végleg a teremben. Az elmúlt évtizedek során több magyar miniszterelnök (Horn Gyula, Gyurcsány Ferenc, Medgyessy Péter, Orbán Viktor), köztársasági elnök (Göncz Árpád) mellett Margaret Thatcher és John Major brit miniszterelnök is látogatást tett a BÉT-en.

Nyílt kikiáltásos kereskedés, Vörösmarty tér, 1997

A BÉT 2010 óta tagja a Közép-kelet Európai Tőzsdecsoportnak, a CEESEG-nek (Central Eastern European Stock Exchange Group). A BÉT 2013. december 6-án vezette be a csoport másik három tagja (Bécs, Ljubljana, Prága) által már használt Xetra kereskedési platformot, melynek segítségével a magyar tőzsdén jegyzett cégek Európa 18 országának kereskedőivel, befektetőivel kapcsolódnak össze közvetlenül, míg a hazai befektetési szolgáltatók és befektetők több ezer új befektetési eszközhöz kapnak közvetlen elérést.

Katona Zsolt, a BÉT vezérigazgatója a 150 éves évforduló kapcsán elmondta: „A BÉT az elmúlt évtizedek során számos magán- és állami vállalat növekedéséhez és sikereihez járult hozzá azzal, hogy lehetőséget biztosított a nyilvános tőkebevonásra, részvénykibocsátásra. Ennek is köszönhetően ma több olyan magyar cég részvényei forognak a parketten, amelyek nemcsak hazánkban, hanem a nemzetközi üzleti életben is ismertek, keresettek. A BÉT a jövőben is szélesre tárt kapukkal várja a hazai és nemzetközi befektetőket, valamint azon vállalkozásokat, amelyek a nyilvános tőkepiacon szeretnék magukat megmérettetni, forrást bevonni. Célunk, hogy tovább erősítsük a magyar tőzsde központi szerepét a magyar gazdaságban és a hazai értékpapírok kereskedésében.”

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!