3p

A többféle, adósmentő intézkedéssel, melyeket a kormány hozott az elmúlt időszakban, összesen 384 434 adóson segítettek. Mindez a költségvetésnek 20,494 milliárd forintjába került.

Szili Katalin országgyűlési képviselő a nemzetgazdasági miniszternek tett fel írásbeli kérdést, melyben arról érdeklődött, hogy a lakáscélú devizahitelesek helyzete milyen módon alakult az eddigi intézkedésekkel összefüggésben, tekintettel a hitelesek számára, a pénzügyi vonatkozásokra és a végrehajtások egyes kérelmeire.

Varga Mihály helyett Orbán Gábor, az NGM államtitkára jegyezte a választ, melyben részletesen kitért minden korábbi intézkedésre, és azok hatására, költségvonzatára is. Ami az árfolyamgát idén novemberi kiterjesztését illeti, Orbán Gábor szerint a módosítás 120 ezer nem teljesítő adóst és emellett, több mint 10 ezer olyan szerződést érinthet, amelynek összege folyósításkor meghaladta a 20 millió forintot, az érintett hitelek állománya pedig közel 1200 milliárd forint. Eddig egyébként 171 ezer adós igényelte az árfolyamgátat az államtitkár válasza szerint.

A kormány - ahogy arról mi is több esetben beszámoltunk - kvótarendszert vezetett be a lakáshitel-tartozások érvényesítésének korlátozása érdekében. Ennek hatásaként 2012-ben 11 671, idén szeptember végéig pedig 11 210 ingatlant jelöltek kényszerértékesítésre, és a legfrissebb statisztika szerint idén valamivel több mint 3200 adós esetében történ kényszerértékesítés vagy a bank, vagy az adós saját maga által, vagy pedig a Nemzetközi Eszközkezelő bevonásával.

Szili Katalin a végrehajtásokkal kapcsolattal is kérdést fogalmazott meg, melyre Orbán Gábor elárulta: 2012-ben 234 darab árverést követő kilakoltatásra került sor, ami az összes kilakoltatás 25 százaléka. Ebből az adatból szerinte megállapítható az is, hogy többségében nem devizahitel-tartozás miatt, hanem más jogviszonyból eredően történt meg az érintettek kilakoltatása (pl. bérleti jogviszonnyal kapcsolatos eljárás). "A legkisebb és a legnagyobb devizahitel-tartozás miatt induló végrehajtási eljárások és kilakoltatások számára, valamint a legnagyobb és legkisebb összegű hitelre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, mivel ehhez az összes egyedi ügy ügyértékét kellene ismernünk" - tette hozzá.

Az adósmentés egyik alternatívája volt a 2011 végén, 2012 elején zajló végtörlesztés is, melynek során 170 ezer család szabadult meg a devizahitelétől, így piaci árfolyamon 1355 milliárd forint értékű szerződés lezárása történt meg. "A visszafizetett hitelek átlagos összege a rögzített végtörlesztési árfolyamon 5,8 millió forint volt, ami azt jelzi, hogy alacsony összegű - 2-3 millió forintos - hiteleket is tömegesen végtörlesztettek" - írja Orbán Gábor.

Összességében tehát 384 434 devizaadóson segítettek az elmúlt néhány év során, mely a költségvetésnek 20,5 milliárd forintjába került. Az intézkedések közül a legtöbb érintett a végtörlesztés és az árfolyamgát esetében volt. Előbbi során a költségvetés a mentesített követelés fele erejéig támogatást nyújtott, mely 10,22 milliárd forintba került. Ez a legjelentősebb összegbe kerülő megoldási lehetőség. Második legmagasabb költséggel a Nemzeti Eszközkezelő működése/fenntartása jár. Ebben az esetben eddig közel 12 ezer befogadott ingatlan felajánlás történt meg, melynek vásárlásához nyújt támogatást a költségvetés. Ez eddig 8,87 milliárd forintot jelentett. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!