Délután az egész napos gyengülési trend eredményeként a forint kilenchavi mélypontra gyengült az euróval szemben, hiszen 304,5-es szinteken is kereskedtek vele a bankközi devizapiacon.
Az alábbi grafikonon is jól látható, hogy tart már szinte év eleje óta a gyengülő trend. A vízszintes, szaggatott piros vonallal pedig a lélektanilag kritikus 300-as szintet jelöltük.
Az MNB keddi kamatvágása és a monetáris tanács további kamatcsökkentésre utaló közleménye nyomán egyre fogy a forint kamatelőnye, az árfolyam lassú eróziója tartós maradhat, az MTI-nek nyilatkozó szakértők 300-310 forint között várják a következő hónapok euróárfolyamát. Az MTI-nek nyilatkozó egyik szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy most még támogató nemzetközi környezetben folyik a kereskedés, és a forint sérülékenysége megnőtt az alacsonyabb alapkamattal.
Korompay Gábor, a Raiffeisen Bank részvénypiaci elemzője arról számolt be, hogy csütörtökön a török jegybank a líra gyengülése miatt közvetlenül beavatkozott a devizapiacon, dollárt adott el, és lírát vásárolt. Ennek hatására a török líra erősödni kezdett. A forint az általános gyengülő trend következtében kismértékben ennek hatására gyengült - tette hozzá. Megjegyezte, hogy ezzel Törökország "uralta" a piacot.
Kolba Miklós, az ING Bank devizapiaci üzletágának vezetője az MTI érdeklődésére ugyancsak azt emelte ki, hogy a forint csütörtöki gyengülése mögött általánosan gyengülő trend van. Hozzátette ugyanakkor, hogy a csökkenő alapkamat is negatívan hat a forint árfolyamára. Az utóbbi években a forint azért tudta "viszonylag jól átvészelni a vészterhesebb időszakokat", mert a kamatkülönbözet az euróhoz képest magas volt, ami az árfolyamot az erősödés felé hajtotta. A forint az alacsony kamat miatt érzékenyebb. Kitért arra, hogy a gyengüléshez a török helyzet mellett az ukrajnai tüntetések is hozzájárultak.
Ha nem lenne "ukrán és török probléma", akkor véleménye szerint 295 és 298 forint körül alakulna az euró árfolyama.Rámutatott arra is, hogy túlzottan nagy forgalom nincs a devizapiacon, az árfolyam 50-60 pontos sávban ingadozik, a kamatcsökkentést már beárazta a piac. Kolba Miklós szerint az euró árfolyama rövid távon 300 forint fölött ragadhat, de az országgyűlési választások környékén a 310-312 forintot is elérheti majd.
MTI/mfor.hu