3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol kiterjeszti upstream (kutatás-kitermelés) tevékenységét az északi-tengeri régióra azáltal, hogy megvásárolja a BASF-csoporthoz tartozó Wintershall Egyesült Királyság kontinentális talapzatán található eszközeit.

Az akvizíció a Mol közleménye szerint stratégiai jelentőségű, mivel a magyar olajmulti szándéka, hogy a tengeri kutatásban felhalmozott tudásbázisát elmélyítse és további növekedést érjen el ebben a régióban. A tranzakcióval azonnal gyarapodik a társaság szénhidrogén készlete, és jelentős termelésnövekedés valósul meg közép-távon.

A Mol-csoport 14 kutatási-termelési licencet vásárolt meg részvény adásvételi-szerződés keretében 375 millió dollárért, amely a záráskor módosulhat.  

"Mérföldkőnek tekintem a Mol-csoport történetében a tranzakciót. Az Északi-tenger a megfelelő régió számunkra, hogy megtegyük ezt a stratégiai lépést, mely lépéssel világos üzenetet küldünk befektetőinknek és versenytársainknak, hogy a Mol-csoport komolyan gondolja a növekedést, és képes új területeken megjelenni. Az Északi-tenger egy már jól fejlett kutatási és termelési terület, néhány más befektetésünkhöz viszonyítva viszonylag alacsony a politikai kockázat, amely csökkenti a csoport általános kutatási és termelési politikai kockázati szintjét. Az Egyesült Királyság kiszámítható és transzparens szabályozói környezetet nyújt." – mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a szerződés aláírásakor.

Az akvizíciót követően a Mol-csoportnak lehetősége nyílik az Egyesült Királyságban kiírt kutatási koncessziós pályázatokon való részvételre, továbbá szorosabb együttműködést alakíthat ki a régióban működő elismert tengeri operátorokkal, megnyitva az utat további közös projektekhez.

Alexander Dodds, a Mol kutatás-termelés ügyvezető igazgatója elmondta: "Az Egyesült Királyság, és különösen a kiválasztott terület, kielégítik minden befektetési várakozásunkat és követelményünket, mind technikai, mind pénzügyi, mind stratégiai szempontból. Biztos vagyok benne, hogy ezzel a stratégiai lépéssel lendületet veszünk, amit kihasználva felgyorsítjuk a Mol-csoport tengeri kutatás-termelési aktivitását. Komolyan vesszük a kutatás-termelés növelését, és folytatjuk, hogy pozitív eredményeket érjünk el, mind az Északi-tengeren, mind más kulcs régióinkban. Mindez jelentős lépésváltást jelent a társaság életében."

Az eszköz adás-vétellel egyidejűleg a Mol-csoport és a Wintershall stratégiai együttműködési megállapodást kötött, amelynek célja kutatási és termelési növekedési projektek közös megvalósítása az északi-tengeri és a közel-keleti régióban. Az együttműködő felek közös szándéka, hogy hosszabb távú, aktív együttműködést alakítsanak ki, illetve kölcsönösen merítsenek egymás tudásbázisából, felhasználva a másik fél tapasztalatait és szaktudását azokban a régiókban, amelyek jelenleg nem tartoznak kulcs területeik közé.

"Az európai ellátásbiztonságának záloga a kontinens szomszédságában található Északi-tenger, amely a világ negyedik legnagyobb és egyben az egyik legstabilabb kutatási-termelési területe. Ezen túlmenően a még fel nem tárt potenciál szintén jelentős, miként ezt az utóbbi évek találatai igazolják." – mondta Rainer Seele, a Wintershall vezérigazgatója. – "Örömünkre szolgál, hogy egy újabb európai partner, a Mol-csoport terjeszti ki tevékenységét az Északi-tengerre, várakozással tekintünk a közös munka elé."

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!