Az akvizíció a Mol közleménye szerint stratégiai jelentőségű, mivel a magyar olajmulti szándéka, hogy a tengeri kutatásban felhalmozott tudásbázisát elmélyítse és további növekedést érjen el ebben a régióban. A tranzakcióval azonnal gyarapodik a társaság szénhidrogén készlete, és jelentős termelésnövekedés valósul meg közép-távon.
A Mol-csoport 14 kutatási-termelési licencet vásárolt meg részvény adásvételi-szerződés keretében 375 millió dollárért, amely a záráskor módosulhat.
"Mérföldkőnek tekintem a Mol-csoport történetében a tranzakciót. Az Északi-tenger a megfelelő régió számunkra, hogy megtegyük ezt a stratégiai lépést, mely lépéssel világos üzenetet küldünk befektetőinknek és versenytársainknak, hogy a Mol-csoport komolyan gondolja a növekedést, és képes új területeken megjelenni. Az Északi-tenger egy már jól fejlett kutatási és termelési terület, néhány más befektetésünkhöz viszonyítva viszonylag alacsony a politikai kockázat, amely csökkenti a csoport általános kutatási és termelési politikai kockázati szintjét. Az Egyesült Királyság kiszámítható és transzparens szabályozói környezetet nyújt." – mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a szerződés aláírásakor.
Az akvizíciót követően a Mol-csoportnak lehetősége nyílik az Egyesült Királyságban kiírt kutatási koncessziós pályázatokon való részvételre, továbbá szorosabb együttműködést alakíthat ki a régióban működő elismert tengeri operátorokkal, megnyitva az utat további közös projektekhez.
Alexander Dodds, a Mol kutatás-termelés ügyvezető igazgatója elmondta: "Az Egyesült Királyság, és különösen a kiválasztott terület, kielégítik minden befektetési várakozásunkat és követelményünket, mind technikai, mind pénzügyi, mind stratégiai szempontból. Biztos vagyok benne, hogy ezzel a stratégiai lépéssel lendületet veszünk, amit kihasználva felgyorsítjuk a Mol-csoport tengeri kutatás-termelési aktivitását. Komolyan vesszük a kutatás-termelés növelését, és folytatjuk, hogy pozitív eredményeket érjünk el, mind az Északi-tengeren, mind más kulcs régióinkban. Mindez jelentős lépésváltást jelent a társaság életében."
Az eszköz adás-vétellel egyidejűleg a Mol-csoport és a Wintershall stratégiai együttműködési megállapodást kötött, amelynek célja kutatási és termelési növekedési projektek közös megvalósítása az északi-tengeri és a közel-keleti régióban. Az együttműködő felek közös szándéka, hogy hosszabb távú, aktív együttműködést alakítsanak ki, illetve kölcsönösen merítsenek egymás tudásbázisából, felhasználva a másik fél tapasztalatait és szaktudását azokban a régiókban, amelyek jelenleg nem tartoznak kulcs területeik közé.
"Az európai ellátásbiztonságának záloga a kontinens szomszédságában található Északi-tenger, amely a világ negyedik legnagyobb és egyben az egyik legstabilabb kutatási-termelési területe. Ezen túlmenően a még fel nem tárt potenciál szintén jelentős, miként ezt az utóbbi évek találatai igazolják." – mondta Rainer Seele, a Wintershall vezérigazgatója. – "Örömünkre szolgál, hogy egy újabb európai partner, a Mol-csoport terjeszti ki tevékenységét az Északi-tengerre, várakozással tekintünk a közös munka elé."
MTI