Noha nem volt újdonság, hiszen néhány hete téma, hogy Dél-Korea korlátozást vezet be a kritpovaluták, így a Bitcoin kereskedelmére, a szigrú szabályozás híre elrontotta a befektetők kedvét. A hét második napján ismét lejtmenetbe kapcsolt a Bitcoin, és a kora délutáni időszakban 10800-as szinten kereskedtek vele. Miután az utóbbi napokban 12-13 ezer dolláros sávban mozgott leginkább, a mostani csökkenés sokakat aggaszt, hiszen az eszköz ismét célba vette a lélektani 10 ezer dolláros szintet.
A koreaiak egy hete jelentették be, hogy első lépésként az anonim számlákon való kereskedelmet fogják megszüntetni, és január 30-tól csak akkor tarthat valaki a számláján ilyen pénzt, ha a bankok azonosítani tudják. Így a pénzügyi szervezetek hasonlóan más esetekhez is tudják monitorozni az esetleges bűncselekményekkel és pénzmosással kapcsolatos tranzakciókat.
Dél-Korea szigorúbb fellépése azért is okoz feszültséget a piacon, mert az ország befektetői nagyon aktívak a piacokon. A Schwab Center for Financial Research felmérése szerint a teljes piaci forgalomnak az ötöde kötődik az országhoz.
A kriptovaluták esetében az is sokakat elbizonytalanított, hogy a hétvégén egy nagyon komoly bűncselekmény is kitudódott. A Coincheck elektronikus kereskedési platformon keresztül 534 millió dollár értékű digitális devizát loptak el a múlt héten hackerek. Erre reagálva egyébként a japán pénzügyi felügyelet (FSA) ellenőrzést helyezett kilátásba minden kriptodeviza-váltónak, és tevékenységének javítására szólította fel őket.
A tárcában az egyik legnépszerűbb altcoint, a NEM (New Economic Movement) rövidített néven ismert digitális devizát tárolták. A CoinMarketCap (CMC), a legnagyobb kriptodeviza-adatbázis adatai szerint a NEM árfolyama pénteken 1,01 dollárról 0,78 dollárra csökkent, de hétfőn már 0,95 dollárra emelkedett vissza a jegyzés, számolt be az MTI. A NEM piaci tőkeértéke alapján a világ tizedik legnagyobb digitális devizája. Az érintett platformot üzemeltető azonos nevű vállalat, a 2012-ben alapított Coincheck vasárnap közölte, hogy az ellopott pénz 90 százalékát saját forrásból visszatérítik a mintegy 260 ezer kárvallott ügyfélnek, bár az még kérdéses, hogy mikor és milyen módon teszik ezt meg.
Az újabb sikeres hekkertámadás ráirányítja a figyelmet a kriptodevizaváltás szabályozásának nehézségeire. Míg a világ nagy részén még nincs szigorú szabályozás és a politikai döntéshozók most igyekeznek megoldást találni az ellenőrzésre, Japánban, a világ első országaként tavaly fogadták el a bitcoint legalizáló törvényt és szabályozták a digitálisdeviza-váltók működését. Tokiót az a cél vezérelte, hogy a pénzügyi technológiai (fintech) iparág innovációit a gazdasági növekedés ösztönzésére használja ki.
A japán FSA február 13-ig adott időt a Coinchecknek, hogy elkészítse jelentését a történtekről, illetve tegye meg a szükséges intézkedéseket egy újabb lopás megakadályozására. A felügyelet jelezte, hogy szükség esetén kész egyoldalú ellenőrzéseket végrehajtani más kriptodeviza-kereskedőknél. A Coincheck hétfőn közölte, hogy azonnal erősíti a befektetők védelmét és a szabályokat, valamint fejleszti kockázatkezelési rendszereit.
Japánban tavaly április óta kötelező jegyzékbe vetetniük magukat a kriptodevizákat váltó elektronikus kereskedési platformok üzemeltetőinek, de az ezt megelőzően is működő internetes felületeken, így a Coinchecken is folytatódhatott a kereskedés a hivatalos regisztráció megszerzéséig. Az FSA eddig 16 cégnek engedélyezte, hogy digitálisdeviza-váltót üzemeltessen, további 16 kérelme pedig elbírálás alatt áll.
Az újabb sikeres hackertámadás ráirányítja a figyelmet a kriptodeviza-váltás szabályozásának nehézségeire. Míg a világ nagy részén még nincs szigorú szabályozás, és a politikai döntéshozók most igyekeznek megoldást találni az ellenőrzésre, Japánban, a világ első országaként tavaly fogadták el a bitcoint legalizáló törvényt és szabályozták a digitálisdeviza-váltók működését. Tokiót az a cél vezérelte, hogy a pénzügyi technológiai (fintech) iparág innovációit a gazdasági növekedés ösztönzésére használja ki.
mfor.hu