A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 160 pontos, 0,86 százalékos csökkenéssel, 18547 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 15,2 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Miró József, az Erste Bank vezető elemzője szerint a BUX közel 0,9 százalékos csökkenése nemzetközi összehasonlításban nem volt kiemelkedő, az európai tőzsdeindexek hasonló mértékű veszteséget mutattak kedden. Kifejtette, hogy a részvénypiacok nap közben fordultak mínuszba az erős nyitás után. A fordulatot a török líra erőteljes gyengülése indította el, amit a forint és a feltörekvő devizák is követtek. Hozzátette, hogy az eladási hullám a múlt héten indult, és most újra felerősödött. A szakértő kiemelte, hogy az euró/forint árfolyamban fontos szint "tört el", a jegyzés 308,50 fölé emelkedett, sőt 310 forinton is járt az euró árfolyama. Hozzáfűzte: nem segítette a forintot az a piacon elterjedt "alaptalan" pletyka sem, hogy a magyar állam a szerdán lejárt devizakötvény ellenértékét nem tudta maradéktalanul visszafizetni.
Az Államadósság Kezelő Központ cáfolta a piaci híresztelést. Az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a szóban forgó devizakötvény tőkéjének és esedékes kamatának a fedezetét az adósságkezelő az MNB közvetítésével délelőtt átutalta a kötvény fizetőügynökének, aki a kötvénytulajdonosok felé a kifizetéseket közvetlenül lebonyolítja.
A Mol árfolyama 40 forinttal, 0,29 százalékkal 13580 forintra csökkent. Az OTP részvények ára 80 forinttal, 1,88 százalékkal 4180 forintra esett. A Magyar Telekom 2 forinttal, 0,66 százalékkal 301 forintra gyengült. A Richter papírok árfolyama 10 forinttal, 0,21 százalékkal 4660 forintra csökkent.
MTI