3p

Új lendületet kaphat az idén az ingatlan- és lakáslízing piac, a többi között az új lakások iránt éledező keresletnek és a növekvő ingatlanigénnyel bíró mikro- és kisvállalatoknak köszönhetően – állítja az OTP Ingatlanlízing Zrt. A cég különösen a kereskedelmi célú kis ingatlanok lízingjének felfutására számít 2014-ben.

Nagy számban fordulhatnak a közeljövőben az ingatlanlízing felé a hazai mikro- és kisvállalatok a működésükhöz szükséges üzleti típusú kis ingatlanok vásárlásánál – állítja friss piaci kitekintésében az OTP Ingatlanlízing Zrt. A cég arra alapozza a várakozásait, hogy a kisvállalati szegmensben egyre több vállalkozás ébred rá arra, – a gazdasági bővülés jelenleg tapasztalt gyorsulásával párhuzamosan – hogy a további fejlődésükhöz mennyire fontos az üzletvitelhez szükséges megfelelő ingatlan biztosítása.

"A pozitívabb gazdasági kilátások fellendíthetik a kisvállalatok keresletét az üzleti típusú kis ingatlanok – üzlethelyiség, telephely, iroda, rendelő – iránt. Az így felkeltett igények a lízingkonstrukció felfutását eredményezhetik, hiszen az kedvező és rugalmas finanszírozási lehetőséget biztosít az ilyen célok finanszírozására" – véli Virág Attila, az OTP Ingatlanlízing Zrt. vezérigazgatója.  A bővülés forrása lehet az is, hogy sok kis cég számára a lízingfinanszírozás lehet az egyik reális mód a forrásbevonásra, ebben a formában kedvezőbb feltételekkel juthatnak pénzhez.

Ezt a várakozást támasztja alá az OTP Ingatlanlízing közelmúltban végzett felmérése is, amelyből kiderül, hogy a legkisebb hazai cégek is kezdik felismerni, hogy alapvetően szükséges külső finanszírozást igénybe venniük ahhoz, hogy a fejlődés útjára lépjenek. A nyolcszáz cég megkérdezésével végzett felmérés alapján a hazai mikro- és kisvállalkozások háromnegyede szerint az ágazatukban a beruházásokat tipikusan csak külső forrás – banki finanszírozás, uniós pályázat – bevonásával lehet megvalósítani.

A válaszadók közel harmada úgy látja, hogy a szektorukban alapvetően saját, banki, illetve uniós forrás együttes használatával valósulnak meg a fejlesztések, további 25 százalékuk szerint, a saját forrás és a pénzintézeti finanszírozás kombinációja a tipikus az ágazatban. "Csak minden negyedik válaszadó vélte úgy, hogy cége gazdasági szektorában jellemzően kizárólag saját forrásból valósulnak meg a beruházások” – mondja Virág Attila.

Bizakodásra adhat okot az is, hogy az éledezés jeleit mutatja az újlakás-piac. Az OTP Jelzálogbank legfrissebb Budapesti Újlakás Értéktérképének elemzése szerint a megépült társasházi lakások száma körülbelül százzal nőtt tavaly Budapesten 2012-höz képest, és így 1400 fölé emelkedett. Mindeközben az új lakások iránti kereslet is élénkült, az elemzés szerint 2013-ban az egy évvel korábbihoz képest Budapesten közel 10 százalékkal, 1700 közelébe nőtt az eladott társasházi lakások száma.

A lakáslízing szempontjából ez azért pozitív hír, mert a konstrukció legfőképp új lakás vásárlása esetén számít kedvezőnek: az induló törlesztőrészlet még alacsonyabb lehet, mint a támogatott forinthitelé, ám ez az előny öt év után sem szűnik meg. A lakáslízingnél mindez az ÁFA szabályoknak köszönhető: aki új lakást vásárol, annál a finanszírozott rész 27 százalékos forgalmi adója nem kerül be egy összegben a finanszírozásba, hanem a futamidő alatt "csepegtetve" kell megfizetni, kamatmentesen.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!