4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Azok után, hogy tavaly év végére igencsak megüresedett a kormány számlája, ma ki kell fizetnünk egy 1 milliárd eurós lejáró devizakötvényt.

Az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint január 29-én jár le egy 10 éves futamidejű, 2004-ben kibocsátott 1 milliárd eurós devizakötvényünk, melyre 4,5 százalékos kamatot fizetünk. Ahhoz, hogy ezt az átszámítva közel 305 milliárd forintos kötelezettséget a kormány tejlesítse, mélyen a zsebbe kell nyúlni. Aggódni viszont nem kell, ez nagy problémát nem jelent, hiszen a visszafizetés fedezete már hónapok óta biztosítva van. A tavaly novemberi dollárkötvényünk kibocsátásakor ugyanis a kormányzat részéről többször is nyilatkozták: ebből a most év elején lejáró devizakötvényeinket tervezik finanszírozni. Vagyis egyelőre még követi az állam a devizaadósságot devizából fedez elvet. Az ÁKK vezérigazgató-helyettese Borbély László András a finanszírozási terv ismeretésekor kifejtette ugyanis: gazdaságpolitikai igény mutatkozott arra, hogy némileg módosítsanak az eddigi elven a devizaadósság csökkentése érdekében.

Visszatérve a ma lejáró kötvény kifizetésére: induljunk ki a kormány jegybanknál vezetett kincstári egységes számlájának (KESZ) december végi záróértékéből. Akkor ugyanis - ahogy azt nemrég megírtuk - az adósságharc jegyében ötéves mélypontra került a kormány betétállománya, ráadásul január első napjaiban számításaink szerint szinte üres is lehetett a kincstár.

Mindez azért történhetett, mert feltételezésünk szerint előtörlesztésekkel leapasztották a tartalékokat. Így december végére 242 milliád forint- és 509,9 milliárdnyi (1,7 milliárd eurónyi) devizabetéttel rendelkezett. Utóbbi láthatóan fedezi a mostani kötvénylejáratot, sőt, még a májusban lejáró 500 milliós fontkötvényre is futni fogja - legalábbis a jelenlegi árfolyamszintek alapján. A fontkötvény tényleges forrásigénye viszont attól függ, hogy az ÁKK milyen swapüzleteket kötött 2004-ben (a fontkötvény 10 éves futamidejű).

Kérdés jelenleg, hogy januárban a PEMÁK-ból mennyit sikerült értékesítéseni. Tavaly év végére ugyanis a központi költségvetés bruttó adóssága nagyobb mértékben csökkent, ami részben a közel 290 milliárd forintos (0,98 milliárd eurós) PEMÁK-visszaváltásnak volt köszönhető. Ennek nagyságára jellemző, hogy a teljes novemberi állományra (2,2 milliárd euró) vetítve 44 százalékot tett ki.

A decemberi PEMÁK-értékesítési adatokat közvetlenül nem ismerjük, mivel az ÁKK erre nem adott ki külön közleményt, a decemberi monitoring jelentés pedig összevont adatokat közölt a Letelepedési Kötvénnyel. November végén azonban még szűk 200 millió eurónyi értékesítési keret maradt a jelenlegi sorozatból, amit a január 10-i lezárással párhuzamosan 70 millióval megtoldott az ÁKK, vagyis idén 100-200 millió euró (30-60 milliárd forint) még befolyhatott PEMÁK-értékesítésből a kormány számlájára. Ez pedig természetesen növelné a KESZ devizabetét-állományát.

Ha azonban a januári PEMÁK-értékesítés nem volt jelentős, akkor a mai törlesztést követően mindössze 700 millió eurónyi, vagyis közel 200 milliárd forinttal egyenértékű pénze maradhatott a KESZ "devizazsebében". 

Nem akarunk olyasmit belelátni az adatokba, amik esetleg nem is történtek meg, de ha a számokat egymás mellé rakjuk, akkor a következő teória is megállná a helyét. A PEMÁK három sorozata összesen 2,52 milliárd euró értékesítési kerettel futott. November végére ebből 0,1-0,25 milliárd euró maradt. Vagyis, egy kormányközeli befektető, aki jelentősebb értékű PEMÁK-kal rendelkezik ,akár úgy is segíthetett a kormánynak az adósságharcban, hogy 100-250 millió eurónyit december végén visszaváltott, majd január elején azt újra megvette. Ez a kis segítség mintegy 0,1-0,25 százalékponttal csökkenthette év végén a GDP-arányos államadósság mutatónkat. Márpedig a nagyon szoros "kimenet" miatt, minden tizedre, ami csökkenti az év végi adósságrátát, szüksége van a kormánynak.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!