2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fejlett piacokon továbbra is tart a lassú gazdasági stabilizálódás, növekedés, és a fejlődőkben is szépen zakatol a gazdaság lokomotívja. Az arab események (agresszív olajár-emelkedés) kapcsán azonban erősen divergáló jegybanki pályát láthatunk.

Az európaiak az infláció miatti aggodalmunkban a kamatemelésen gondolkodnak, és valószínűleg hozzá is fognak látni a szigorításnak (a britek sem nagyon maradhatnak ki ezek után), míg a Fed inkább a növekedéscsökkentő hatásra figyelhet, és emiatt a vártnál tovább is fenntarthatja zéró-közeli kamatpolitikáját. Ennek eredménye az euró-dollár felfelé tartó trendje, amint arról már korábban írtam.

A tőzsdék reagálása természetesen az lehet, hogy az európaiak gyengébben teljesítenek, mint Amerika, hiszen nincs sokkal jobb, mint ami jelenleg az USA-ban zajlik: ingyenpénz+növekedés, miközben Európában az ingyenpénzt el akarják venni. (Kérdéses persze, hogy ezt mennyire fogja bírni a roskadozó periféria, de ez valószínűleg majd a második félév problémája lesz csak).
 
Van tehát infláció és van növekedés is. És természetesen van immáron némi félelem is.
 
Nekem egyelőre úgy tűnik, hogy a német kötvény (bund) lehet a fő trend, hiszen minden ez ellen hat (mármint a hozamemelkedés = árfolyamesés irányába): infláció van, növekedés van, kamatemelés lesz, és a periféria garantálásával még a csődkockázatnak is növekednie kellene.
 
Magyarországnak a növekedés kedvező, sőt még az infláció is, azonban a jegybanki kamatcsökkentéseinknek ezzel lehet, hogy lőttek: mikor az ECB emelget, már az is szép teljesítmény, ha nekünk nem kell. Természetesen nincs kétségem afelől, hogy tesztelni fogják a piacokat: addig próbálják csökkenteni az EUR-HUF kamatkülönbséget, amíg meg nem gyengül a forint, így a második félévben gyengébb forintra és nem magasabb (jó esetben némiképp alacsonyabb) alapkamatra számítanék. Különösen így lenne, ha az EURCHF az európai kamatemelések miatt visszakúszna 1,35-1,40 környékére, ekkor ugyanis sokat nőne az MNB mozgástere.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!