5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Erste elemzői szerint a gazdasági kilábalást valószínűsítő előrejelzések kedveznek az olajárnak, a hosszú távú becslések 65-68 dolláros hordónkénti olajárat vetítenek előre. Eközben a gázszállítás és –tárolás immunisnak bizonyult a recesszióra, ám az értékesítés volumenében visszaesés várható. A Mol célárát 18 200 forintra emelték a szakemberek.

Az Erste elemzői szerint a gazdasági kilábalást valószínűsítő előrejelzések kedveznek az olajárnak, a hosszú távú becslések 65-68 dolláros hordónkénti olajárat vetítenek előre. Eközben a gázszállítás és –tárolás immunisnak bizonyult a recesszióra, ám az értékesítés volumenében visszaesés várható. A Mol célárát 18 200 forintra emelték a szakemberek.

Az elemzők a Nabuccóval kapcsolatban kiemelik: a források nagyobb fokú diverzifikációja valósulhat meg, de nem valószínű, hogy az Oroszországtól való függés csillapodni fog. Az Erste Group elemzői óvatosságra intenek a komoly downstream-kitettséggel (főként finomítói kapacitással) rendelkező társaságok részvényeinek vásárlásával kapcsolatban, továbbra is az OMV a kedvenc.

"A világgazdaság szemmel láthatóan javulásnak indult a világháború utáni időszak eddigi legmélyebb válságának mélypontjáról, ami az olajfogyasztás szempontjából kedvező jelenség" – állítják az Erste Group elemzői. Ezen belül is leginkább az ázsiai gazdaságok (elsősorban is Kína) mutatnak újult erőt. A számítások szerint az OECD-országok sokkal hosszabb ideig maradnak erőtlenek, az Erste elemzői azzal számolnak, hogy az elkövetkezendő pár év során az Egyesült Államokban és az Európai Unióban átlag alatti növekedés következik. Az OECD-országokban jelentkező viszonylagosan gyenge fogyasztás elvileg lefojtja az olajár emelkedési potenciálját, de néhány tényezőt érdemes szem előtt tartani.

"Először is, elképzelhető, hogy hasonló árutőzsdei befektetések történnek, mint a legutóbbi buborék előtt. Másodszor, az upstream-területre irányuló beruházásokban tetten érthető jelentős visszaesés a termelőkapacitások elégtelen mértékű bővülését, így a kereslet-kínálat ingatag egyensúlyát vonja maga után" – vázolta Jakub Zidon, az Erste Group olaj- és gázipar elemzője.

Az Erste Group elemzői nem zárják ki, hogy az olajár átmenetileg akár lejjebb is csúszhat időnként, ám kitartanak a hosszú távra szóló hordónkénti 65-68 eurós előrejelzésük mellett. A recesszió idején nyomás alatt álló keresleti oldal egyre javul a világgazdaság egyre biztatóbb kilátásaival. Azonban a szakértők azt is feltételezik, hogy hosszú távon a kínálat határozza meg az árak alakulását. Mivel a kitermelés egyre költségigényesebb, a szükséges beruházásoknak csak a töredéke valósul meg (egyes felmérések szerint 2020-ra az infrastruktúra mintegy 80 százalékát le kellene cserélni), valamint számos olajmező és tulajdonképpen több olajtermelő ország is túljutott már a csúcson, az elemzők magasabb olajárra számítanak hosszú távon.

A közelmúlt legnagyobb kellemes meglepetését a gáz üzletág szolgáltatta, hiszen több társaság is jócskán profitál a vertikális integrációból – például az OMV kutató és kitermelő vállalatként is megjelenik a piacon (pl. Ausztria, Románia), gázlogisztikai szereplőként a tárolási és szállítási oldalon egyaránt (a baumgarteni gázelosztó központ, valamint vezetékhálózat tulajdonosaként), illetve gázkereskedői minőségben is jelen van (EconGas). A gázipari szektor még jelenleg is viszonylag alacsony súllyal rendelkezik (az OMV 2008-as tiszta EBIT nyereségének 8,5 százalékát adta mindössze), ugyanakkor nagyfokú növekedési potenciállal bír például az Európába irányuló gázvezeték, tárolókapacitások stb. révén.

A régió egészét tekintve a gázüzletág tűnik a legstabilabbnak hosszabb időszakot figyelembe véve, emellett pedig gyakorlatilag immunis a recesszióra (szállítás és tárolás), így jelentős cash-flow stabilitást biztosít. Másrészt viszont a gazdasági visszaesés miatt az értékesítési oldal csökkenő keresletre számít elsősorban az ipari felhasználók részéről, a kelet-közép-európai régió egészére vonatkozóan.

Mivel Kelet-Közép-Európa olaj- és gáziparát a finomítói és értékesítési szegmensnek való erős kitettség jellemzi, az Erste Group elemzői óvatosságra intenek a komoly downstream-tevékenységet felmutató vállalatok részvényeinek – kiváltképp a nagyfokú áttétellel rendelkező papírok – vásárlásával kapcsolatban. Arra lehet számítani azonban, hogy az olajár hordónként 70 dollár (45 euró) körül stabilizálódik, a finomítói árrés pedig javul, igaz, csak minimális mértékben. A downstream-területen várható évközi "alacsony nyereségráta" oka főként a finomítói és petrokémiai termékek keresletének visszaesésében keresendő.

Emellett az Erste Group elemzői több akvizíciót is valószínűsítenek a szektorban. A szóban forgó felvásárlások jórészt Délkelet-Európát (hiszen a régiót mélyen érinti a hitelválság, ugyanakkor hatalmas beruházásokra lenne szükség az Európai Uniós üzemanyag-minőségi előírásoknak való megfelelés érdekében), és Törökországot érintik majd. A kelet-közép-európai finomítók többsége várhatóan továbbra is a jelenlegi formában történő működésre és annak konszolidálására koncentrál, hiszen a jelek szerint egyelőre csak az OMV mutat felvásárlási szándékot. Ugyanakkor az elemzők úgy vélik, hogy az osztrák olajtáraság a régión kívül nem tudja tartani a versenyt az orosz óriásokkal.


A fundamentumokat tekintve kétségtelenül az OMV marad a top pick vétel ajánlás és 39 eurós részvényenkénti célárfolyam mellett. Azonban negatív felhangot jelenthet a társaság számára, ha a tőkeemelés révén finanszírozható felvásárlás során túl sokat ad a Petrol Ofisi nevű vállalatért.

A Mol részvényeit felhalmozásra ajánlják a szakemberek, egyben 18 200 forintra emelik a 12 havi célárat. A downstream-szegmens meglehetősen lanyha kilátásai ellenére a MOL jobb minőséget biztosít finomítóiban, amelyek a legnagyobb fokú komplexitással büszkélkedhetnek, így a társaság átlag feletti finomítói árrést ér el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!