Már csütörtökön is pesszimista hangulat uralkodott a nemzetközi piacokon, mely a hazai eszközöknél is jelentősen éreztette hatását. Pénteken viszont egy jottányit nem javult a helyzet, sőt a mínuszok egyre csak nagyobbak lettek.
A devizapiacon a forint 10 havi mélypontjára gyengült az euróval szemben, így délután voltak olyan percek, amikor 306,5 forintért lehetett egy eurót venni. Később 304,7-es szintig korrigált a kurzus. Az amerikai dollárért 222,76, a svájci frankért pedig 249 forintot kellett adni.
Bár csütörtökön a magyar állampapír-piac még tartotta magát, pénteken ez már nem jött össze. Nem szép számokkal lehet találkozni az állampapírok másodpiacán sem, hiszen a 10 éves kötvényeink hozama 25 bázisponttal 5,66 százalékra emelkedett, az 5 évesek árazása 23-mal, a 3 éveseké pedig 14 bázisponttal lett magasabb. A rövid futamidőkön csak enyhébb, 2-3 bázispontos drágulás történt.
A nyugat-európai és az amerikai tőzsdei árfolyamok esését követte le a BUX is, de trendfordulóról még korai beszélni - mondták az MTI által megkérdezett elemzők. Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője a rossz vállalati jelentésekkel magyarázta a német DAX index esését. A piaci hangulatot rontották az ukrajnai események, valamint a török belpolitikai helyzet is, amely a nemzeti valuta, a líra gyengülésével járt. Az OTP jelentős esését azzal magyarázta a vezető elemző, hogy ez a leglikvidebb papír a BÉT-en, így ezt érik el legelőször a nemzetközi hatások. Pénteken is a forgalom háromnegyedét adta ez a papír.
A legnagyobb pofont az OTP-részvények kapták, melyek ára 5,02 százalékkal 4350 forintra csökkent 8,5 milliárdos forgalom mellett. 1 százalék feletti mínuszban zárt a Mol is, hiszen 13 965 forintos záróára 1,31 százalékos esés következménye. A Richter papírok ára 1,17 százalékkal értékelődött le 4744 forintra. A legenyhébb csökkenéssel a Magyar Telekom fejezte be a napot, a 307 forintos árfolyam 0,32 százalékkal kisebb az előző napinál.
Miért a rossz hangulat?
Az idegesség Törökországból és Argentínából kiindulva gyorsan terjedt, a befektetők feladva a feltörekvő országok devizáiban elfoglalt pozícióikat biztonságos menedéket keresve állampapírokba, ipari országok devizáiba csoportosítanak át, és fellendült az arany iránti kereslet is.
A tömeges eladás kiváltó okai összetettek; az aggodalmat bizonyosan táplálja a Kína gazdasági növekedésével kapcsolatos bizonytalanság, és az a félelem, hogy az amerikai jegybankrendszer, a Fed jövő héten tovább csökkenti az eszközvásárlások volumenét. A piaci megrázkódtatás két fő forrása Argentína és Törökország. A dél-amerikai ország devizája a 2001-2002-es összeomlás óta a legnagyobb árfolyamveszteséget szenvedte el; az év eleje óta 17 százalékot veszített értékéből. Olyan mértékben lecsökkent az ország devizatartaléka, hogy az argentin központi banknak nem maradt forrása ahhoz, hogy beavatkozzon a peso árfolyama védelmében.
Törökországban a jegybank annak ellenére sem hajlandó kamatot emelni, hogy a líra csaknem 9 százalékot veszített értékéből az év eleje óta. Ehelyett - egy év után először - csütörtökön komoly intervenciót hajtott végre, nagyjából 3 milliárd dollár (670 milliárd forint) értékben, de úgy tűnik, hiába, a líra további csaknem 2 százalékot esett, és áttörte a dollárral szemben technikainak tartott 2,30-as szintet. "A török jegybanknak egész egyszerűen nincs elég tűzereje ahhoz, hogy ellensúlyozza a lírára nehezedő (eladói) nyomást. A következő lépésként emelnie kell az alapkamaton" - írta a Royal Bank of Scotland nagybank elemzője. Az elmúlt két napban meredeken nőtt az argentin és a török államkötvények hozama.
A peso és a líra zuhanórepülését követve esni kezdett a mexikói peso, a brazil real, az indiai és az indonéz rúpia és a dél-afrikai rand. Súlyos árfolyamveszteséget szenvedtek el a kelet-európai devizák is - köztük a forint -, és kétszámjegyű növekedést produkált az eurózóna válság sújtotta déli perifériáján a portugál, a görög, a spanyol és az olasz csődkockázat. Ezzel egyidejűleg jelentősen nőtt a német államkötvények iránti kereslet, és öt dollárt emelkedve 1269 dolláron kéthavi csúcsot ért el egy másik hagyományos menedék, az arany. Kéthavi mélypontra, 2,70 százalékra csökkent az irányadó tízéves amerikai állampapír hozama is.
Pénteken az orosz jegybank és valószínűleg az indiai központi bank is beavatkozott, hogy megállítsák a fizetőeszközük további gyengülését, de egyelőre úgy tűnik, hiába.
És persze mindehhez háttérként szolgál a Fed eszközvásárlási programjának csökkentése. Decemberben már 10 milliárddal visszafogták az eredetileg 85 milliárdos kötvényvásárlási programot, és várhatóan ez a folyamat várhatóan a jövő héten folytatódni fog. Márpedig ennek következménye lesz, hogy az amerikai kötvényhozamok emelkedni fognak, így a befektetőknek jobban megéri az amúgy kockázatmentes papírokba fektetni, mint például a rizikósabb feltörekvő piaci eszközökbe.
mfor.hu /MTI