3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A borús nemzetközi hangulatban a magyar eszközök sem kellettek a befektetőknek.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 461,56 pontos, 1,99 százalékos csökkenéssel, 22 753,21 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 13,6 milliárd forint volt, minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.

Ballai Zoltán, a Raiffeisen Bank üzletkötője elmondta, az olaj ára több mint 15 éves mélypontjára süllyedt, esése nem nagyon látszik megállni, ez van legnagyobb hatással a tőkepiacokra. Az olajár esése "besötétítette" a budapesti kereskedést is, a magyar tőzsde a nemzetközi vezető részvényindexekhez hasonlóan erős mínuszban zárt.

A magyar részvények a napi tetőn nyitottak és napi aljukon zártak, egész nap eladói nyomás volt jellemző. Az üzletkötő úgy vélekedett, amikor egy mínusz 2 százalékos napon közepesen nagy forgalomban cserélnek gazdát a részvények, arra utal, hogy nem ez volt az esés utolsó napja.

Ballai Zoltán hozzátette, két-három százalékos mínusz jellemző mindenhol, az amerikai részvénypiac soha ilyen rosszul nem kezdett még új évet. A részvénypiacokon nagyon feszült, ideges mindenki, nagy a turbulencia, mindenki szabadulni próbál kockázatos részvénykitettségétől. Egyelőre nem látszik, hogy fordulna a negatív nemzetközi hangulat - mondta.

Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője az M1 aktuális csatornán ugyancsak hangsúlyozta, nem magyar sajátosság az esés, a nyugat-európai és az észak-amerikai börzéken is 2-3, egyes esetekben pedig már majdnem 4 százalékos hátrányt szedtek össze a vezető indexek.

Az MKB vezető elemzője szerint reggel indult az eladói nyomás újabb köre, mert számos pesszimista prognózis jelent meg, amelyek azt a nézetet erősítették, hogy a világ a korábban vártnál lassabb ütemben bővül majd idén és a következő években. A befektetők erre úgy reagáltak, hogy elkezdtek megszabadulni bizonyos részvényektől, ami főképp a nyersanyagpiaci, olajipari termékeket érintette, és részben emiatt esett az olaj ára is újabb lokális mélypontra.

A Mol árfolyama szerdán 335 forinttal, 2,53 százalékkal 12 880 forintra csökkent, 1,7 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 131 forinttal, 2,24 százalékkal 5714 forintra esett, forgalmuk 8,2 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 5 forinttal, 1,25 százalékkal 395 forintra gyengült, forgalma 488,4 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 90 forinttal, 1,65 százalékkal 5375 forintra csökkent, forgalmuk  3,1 milliárd forintot ért el.

Reggelhez képest gyengült a forint délutánra a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon. Az euró a reggeli 315,48 forintról 315,57 forintra erősödött délután hatra. Napközben 314,49 forint és 316,38 forint között mozgott az euró. A dollár 288,07 forintról 289,29 forintra erősödött, a frank 288,07 forintról 288,48 forintra drágul.

A részvénypiaci zuhanás nem terjedt át az állampapírokra, sőt a befektetők egy része inkább a biztonságosabb eszközöket választhatta. A 3 és a 12 hónapos papírok hozama nem változott, a hosszabbaknál viszont csökkentek a hozamok. A 3 évesé 2, az 5 éveseké 5, míg a 10 éveseké 6 bázisponttal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!