Az idén várhatóan 26 ezer lakás épül Magyarországon, de jövőre nem éri el az építés a 20 ezret, mivel az előkészítés ideje 1-1,5 év, és ez elmaradt - mondta Mádi László, a Fidesz otthonteremtési műhelyének vezetője pénteken a Magyar Ingatlan Szövetség rendezésében zajló konferencián, amelyet a Lakásvásárhoz kapcsolódva tartottak.
Magyarországon nem volt ingatlanpiaci "buborék", ennek ellenére itt is csökkennek a lakásárak a kereslet visszaesése miatt - fejtette ki Mádi László. A hitelezést elemezve elmondta, hogy 2003 után ugrott meg a devizahitelek mennyisége, ugyanis az ezeket értékesítő ügynökök a kiadott hitel mennyiségében voltak érdekeltek, a kockázatot pedig a bankok nem figyelték. Sok nem lakáscélú, hanem szabad felhasználású jelzáloghitel is piacra került. A politikus kifogásolta, hogy a költségvetésből jövőre már csak a GDP 0,6 százaléka jut lakástámogatásra, holott az európai átlag 1,5 százalék. Ezt a szintet egyszer, 2005-ben érte el a magyar támogatási arány. A Fidesz választási győzelme esetére világos, áttekinthető és kiszámítható lakáspolitikával áll ellő - mondta Mádi László.
A főváros ingatlanpolitikáját vázolta Gál Csaba, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. vezérigazgatója. A jelenlegi értéken 100 milliárd forint értékű eladásra szánt ingatlana van a fővárosnak. Ebből 10 milliárdnyi van piacon, az idén eddig 4,2 milliárd kelt el. Az idei értékesítési terv 16 milliárd forint, de 10 milliárdnál több nem talál vevőre - jelezte a vezérigazgató.
A jelenlegi lakáskínálat túlárazott - jelentette ki előadásában Murányi Ákos, a Duna House elemzője. Ezért nőtt meg az alku aránya 3-5 százalékról 7-9 százalékra. Az utóbbi egy évben a paneles lakások árai csökkentek legkevésbé, az átlagos 9 millióról 8,4 millióra, és ezeket lehet a leggyorsabban eladni. A korlátozott kereslet a legolcsóbb lakásokra irányul - mondta az elemző. A közvetítők jutaléka ugyanakkor nem változott, sőt az új lakásoknál emelkedett is.
Az ingatlan szektort érintő jogszabályi változásokat Hidasi Gábor ügyvéd foglalta össze, kiemelve az Alkotmánybíróságnak a csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent határozatát. Ez az építési engedélyezéssel kapcsolatos több szabályt megsemmisített, mivel azok ellentétesek voltak a közigazgatási eljárási törvény előírásaival.
Az amerikai nemzeti ingatlanszövetség, a NAR főtitkára Belton E. Jennings arról szólt, hogy az USA lakáspiaci árai a mostani nagy áresés után állnak ott, ahol állniuk kellene akkor is, ha a 10 évvel ezelőtti szintről indulva, évi 5 százalékot emelkedtek volna. Az amerikaiak abba a hibába estek, hogy részvénynek tekintették a család otthonát, adták-vették, jó nyereség fejében, és most "a lufi kipukkadt" - mutatott rá. Az általa képviselt ingatlanos szervezet tagjainak száma 1,1 millió, de nemrég még 300 ezerrel többen voltak. Ennyien kényszerültek fúzióra, vagy húzták le a redőnyt.
Alexander Romanenko, az orosz ingatlanszövetség alelnöke arról beszélt, hogy Oroszországban nincs ingatlanos szakember képzés. A leningrádi szövetség eddig 7 ezer szakértőt képzett ki, de a piacon 8 ezer képzetlen és regisztrálatlan ingatlanügynök is tevékenykedik. Pedig szakértő nélkül nem szabad belevágni ingatlan- vásárlásba, mert rengeteg a hamis dokumentum a piacon - mutatott rá.
Artur Kostandov, a moszkvai All 2 B nevű cég budapesti képviselője az orosz középosztálybeliek magyarországi ingatlankeresletéről szólt, akik főleg a budapesti és híresebb fürdővárosokban lévő lakásokat vásárolják. Ezt azzal magyarázta, hogy az oroszok egyrészt ismerik az országot, és nagyra értékelik a biztonságát, másrészt a forint leértékelődésével olcsók a lakások.