3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Alapvetően a jegybankok - köztük az októberben 28,4 tonnát vásároló Magyar Nemzeti Bank - vételeinek köszönhető, hogy az arany tavalyi, 4345 tonnás globális kereslete 4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - ismertette az Arany Világtanács (WGC) legfrissebb adatait a befektetési nemesfémekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt.

Bár a nemesfém tavalyi kínálata csak enyhén, 4490 tonnára nőtt, az még így is elegendő volt a kereslet kielégítésére. Az aranybányák kitermelése 3365 tonnás új csúcsot döntött. A WGC adatai szerint összességében a jegybankok 651,5 tonna arannyal növelték a tartalékaikat 2018-ban. Nettó vételük a legnagyobb 1971 óta, amikor megszűnt az amerikai dollár aranyra való átválthatósága.

A kínálat bőven fedezte a keresletet
A kínálat bőven fedezte a keresletet

Tavaly aranyékszerből 2200 tonna fogyott, gyakorlatilag annyi, mint a megelőző évben. A kínaiak, az amerikaiak és az oroszok vásárlásai ellensúlyozták a közel-keleti kereslet jelentős visszaesését, miközben az indiaiak nagyjából ugyanannyi, 598 tonna aranyékszerre tartottak igényt tavaly, mint 2017-ben - mutatott rá Juhász Gergely, a Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója a WGC adatai alapján.

Aranyrudakból és -érmékből viszont 4 százalékkal több fogyott 2018-ban az előző évhez képest. Az érmékből öt éve legtöbb kelt el, 236,4 tonna, míg a rudakból eladott 781,6 tonnás mennyiség megfelel a 2014-2018 közötti átlagnak.

Az elektronikai eszközök előállításához nagyjából ugyanannyi, 334,6 tonna aranyra volt kereslet tavaly, mint egy évvel korábban. Az első háromnegyedévi értékesítések kompenzálták a gyengébb negyedik negyedévet, amit az okostelefonok értékesítésének visszaesése, az amerikai-kínai kereskedelmi háború, valamint a világgazdaság növekedésével kapcsolatban fokozódó bizonytalanság idézett elő - hangsúlyozta a Conclude vezérigazgatója.

Kevesebb arany áramlott ugyanakkor a tőzsdén kereskedett arany befektetési alapokba (etf-ekbe) és az azokhoz hasonló típusú eszközökbe, mint egy évvel korábban. Készleteik 2018-ban csak közel 69 tonnával gyarapodtak, szemben a megelőző évi 206 tonnával. Bár a tőkepiacok megnövekedett volatilitása, a vezető gazdaságok növekedésének lassulása miatt több aranyat vásároltak az alapok, éves szinten még így is csak az európai etf-k zártak többlettel. 

A 4490 tonnás tavalyi aranykínálat 1 százalékkal haladta meg a 2017.évit. Juhász Gergely szerint alapvetően annak köszönhetően, hogy a kibányászott arany mennyisége rekordszintre, 3365 tonnára nőtt, miközben az arany újrahasznosítása is 1 százalékkal lett magasabb, 1173 tonna, mint 2017-ben.

Az arany tavalyi év végi unciánkénti (1 uncia=31,1035 gramm) 1281,3 dolláros ára mintegy 3 százalékkal maradt el a 2017 végitől. Árfolyama az utóbbi napokban 1300 dollár felett mozgott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!