2p

Legyen bármekkora is a valós veszélye annak, hogy a koronavírusból világszintű, nagyon komoly járvány legyen, kétségtelenül ez mozgatja most a tőkepiacokat.

Az amerikai és német kötvények hozama 3-4 hónapos mélypontra esett, komolyan zuhannak a tőzsdék is. A félelem alapja nagyjából az, hogy a vírus, vagy akárcsak a vírus körüli pánik is totális satuféket tud nyomni nem csak a kínai, hanem a világgazdaságnak. Kínában már több tízmillió ember van gyakorlatilag karanténban, a gócpontban az utcák üresek, a tömegközlekedés leállt, se ki se be. Amennyibe a félelmek világszerte eluralkodnak, akkor ki fog fodrászhoz menni, ki megy a plázákba, ki megy moziba, bevásárolni, és még sorolhatnám?!

Kínán túl is vannak már betegek (Fotó: MTI/AP/Szaszahara Kodzsi)
Kínán túl is vannak már betegek (Fotó: MTI/AP/Szaszahara Kodzsi)

Fontos megérteni, hogy nem csak önmagában a vírus (aminek veszélyességét szakértelem híján nem tudom megítélni), de már az attól való félelem is nagyon gyors recessziót tud generálni. Erre kiváló példa a kínai turizmus, ami napok alatt összeomlott: leállították az utazási irodák összes szervezett kül- és belföldi útját. Vajon mennyi ideg tartható ez fenn anélkül, hogy be ne csődölne pár utazási iroda? És ez csak egy kis szegmense a gazdaságnak. A fejlett világ gazdaságának 70-80%-a a szolgáltatószektor, amely drasztikus sebességgel tud leállni, ha megijednek az emberek és otthonmaradnak, bezárkóznak.

Ez az a félelem, ami a piacokat mozgatja, és a reakciók egyértelműek: a befektetők elképzelhetőnek tartják, hogy gyors recesszió legyen, ami természetesen valószínűleg további kamatvágásokat generálna, ezért is emelkednek a kötvényárfolyamok, és ezért esnek a tőzsdék, az olaj, a réz. És itt kapcsolódik a forint is a sztorihoz. Eddig inkább az tűnt valószínűnek, hogy a stabilizálódó világgazdaság és a növekvő hazai infláció miatt az MNB kénytelen lesz kamatot emelni, és stabilizálni a forintot, de ha bekövetkezik a legrosszabb, akkor nyilván a korábbiaknak megfelelően a globális problémákat ismét a forint árfolyamának elengedésével kezelné a jegybank.

A jó hír tehát az, hogy minden logikusan (még ha egy sajátos logika szerint is) történik a piacokon, a rossz hír viszont az, hogy nem csak a fertőzés tud fertőzni, de a fertőzéstől való félelem is fertőző!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!