Kőnig Róbert (vagy ahogyan a követői ismerik: Kőnig doki), a János Kórház gyereksebésze, akit egy hónappal ezelőtt egy évre betegelégedettségért és kommunikációért felelős miniszterelnöki biztosnak neveztek ki. A felkérésen ugyan meglepődött, de úgy érzi, érdemben fog tudni változtatni az egészségügy működésén, és ha egy miniszterelnök megbízatást ad neki, azért lehajol. Teendője lesz bőven: szerinte a betegek egészségértése egy 12 éves gyerek szintjén van, és úgy látja, sérült a betegek és az orvosok közti bizalmi kapcsolat. Azt nem hiszi, hogy politikai termékké válna, és reméli, az emberek aggódása büszkeséggé alakul – ezekről beszélt a Telexnek adott interjúban.
„Meglepődtem, amikor megkaptam a felkérést, de óriási kihívásnak tartottam, és én szeretem a kihívásokat. Ha egy ország miniszterelnöke megbíz engem egy adott, konkrét feladattal, amihez azt gondolom, hogy értek, akkor én azért a kihívásért lehajolok, fölveszem, és örülök neki” – jelentette ki az orvosinfluenszer.
Fotó: Facebook / Dr. Kőnig Róbert gyermeksebész
Az orvos azt arról is beszélt, hogy szerinte a magyar egészségügyről a médiában megjelent negatív hírek felülreprezentáltak, mégpedig azért, mert a negatív hírekre jobban kattintanak.
„De ez most már kontraproduktív. Én ezért is indítottam el 2015-ben a Facebook-oldalamat. A kutatások azt mutatják, hogy sokkal jobb véleménnyel vannak azok a magyar egészségügyről, akik ellátást kapnak, mint azok, akik csak harmadkézből vagy a médiából értesülnek az egészségügyi hírekről” – tette hozzá.
Véleménye szerint pozíciójával nem vált politikai termékké, mert olyan szakmai eredményeket akar letenni, amik a saját lábukon is megállnak. Arra azonban nem tudott válaszolni, miért van szükség külön miniszteri megbízottra Takács Péter egészségügyi államtitkár mellett. Abban viszont hisz, hogy érdemi befolyása lesz a betegelégedettség és a betegtájékoztatás fejlesztése területén.
Az első érdemi lépése az lesz, hogy, ahogy a miniszterelnök fogalmazott, háromnegyedkészre formált, még kicsit alakítható javaslatokat nyújt be az egészségügyben általa szükségesnek tartott intézkedésekről.
Arra a kérdésre, hogy milyen problémákat lát az egészségügyben, azt válaszolta: „Én még csak pár hete látok rá az egészségügy egész rendszerére. Ahhoz, hogy erre a kérdésre válaszoljak, még egypár felmérést meg kell néznem. Ugyanakkor megjegyezném, hogy a rendszer működtetése nem nálam van, arra nincsen ráhatásom”.