„Egyre több mélységi felszínalatti vízzel ellátott ivóvízellátó rendszerben jelentkezik peszticid probléma, köztük védettnek tudott nyersvizekben is. Olyan peszticidek is kimutathatóak, amelyeket már több évtizede betiltottak” – áll a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legutóbbi, 2023-as ivóvízminőségi jelentésében. Peszticid alatt a különféle rovarölő-, gyomirtó-, gombaölő-, algaölő- és rágcsálóölő-szerek értendők.
Az ivóvízminőségi vizsgálat eredményeit ugyan publikálják az NNGYK honlapján, de települési adatokra csak egyesével lehet keresni, és az írásos összefoglaló is csak bizonyos szennyezők esetében nyújt országos áttekintést. Peszticidek vonatkozásában például pont nem.
Az Átlátszó azonban szerkeszthető formába hozta az NNGYK adatbázisát. Így ki tudta keresni azokat a településeket, ahol az ivóvízminőségi vizsgálat valamilyen peszticid jelenlétét mutatta ki.
Fotó: Pixabay
Eszerint a 2023-ban a vizsgált ivóvizek ötöde tartalmazott valamilyen mezőgazdasági vegyszert Magyarországon.
Határérték feletti peszticid-tartalmat csak néhány településen: Akasztón, Vasvár-Nagymákfa településrészen, Dunafalván és Küngösön észleltek. A vizsgálati jelentés szerint „Bogádmindszenten a hálózaton megfelelő vízminőség csak a határérték feletti peszticid tartalmú kút vizének hígításával biztosítható.”
Korábban a lap arról is írt, hogy egy általuk megszerzett vízügyi jelentés alapján megírta, hogy a vizsgált tavak és folyók háromnegyedében, a talajvíz-mintáknak pedig 14 százalékában kimutatható volt a legnagyobb mennyiségben használt peszticid: a glifozát és bomlásterméke. Most pedig adatigénylés útján megtudták, hogy 124 település ivóvízmintájában mutattak ki glifozátot a 2023-as felmérésben. Határérték feletti koncentrációt csak Vasváron találtak, a többi településen határérték alatt maradt az ivóvíz glifozát-tartalma.
A határérték feletti eredményeket a vízmű-üzemeltetőknek azonnal jelenteniük kell a hatóságnak (ez az NNGYK), intézkedéseket kell tenniük és mérniük kell ezek hatásosságát. Az NNGYK közérdekű adatkérésünkre küldött válaszában azt írta, hogy a 2023-ban tapasztalt határérték-túllépések esetén megtették a szükséges intézkedéseket.
„A határértékek egy egészséges felnőtt emberre vannak kiszámolva; a gyerekek fejlődő szervezete és idegrendszere azonban érzékenyebb a mérgező anyagokra, ezért elképzelhető, hogy a hosszú távú kitettség a határérték alatt is veszélyes lehet rájuk nézve” - tette hozzá azonban Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.