5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár Magyarországon legális az abortusz, a várólisták és a nem megfelelő bánásmód miatt egyre több nő kényszerül arra, hogy az országhatáron kívül szakítsa meg a terhességét. Szomorú a tendencia, hogy ezek szerint ma már nem csak meddőségkezelési céllal, hanem emiatt is a külföldet kell választaniuk a nőknek.

A 12. hétig legális a műtéti abortusz Magyarországon, ezalatt a nőknek két megbeszélésen kell kötelezően részt venniük a családvédelmi szolgálatoknál. Az első alkalommal tájékoztatják őket az egyéb lehetőségekről, például még az örökbefogadásról is, a második találkozó célja pedig, hogy felvázolják előttük a műtét veszélyeit – írja a Euronews.

A lap megkérdezte Lebedi Rékát, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogászát, aki szerint ezzel két probléma is van: „A családvédelmi szolgálatok egyrészt hihetetlenül elfoglaltak, ami oda vezethet, hogy a nők kifutnak az időből. Másrészt ügyfeleinktől tudjuk, hogy ezeken a tanácsadásokon a hangnem is sokszor megalázó" – mondja.

Hetente tíz-tizenöt nő

Jelenleg Magyarországon nincs olyan törvény, amely tiltaná az abortusz miatti utazást külföldre, s az utóbbi időben egyre több nő jelentkezik be osztrák klinikára emiatt.

A tavalyi szívdobbanásos törvényszigorítás nem fékezte meg az abortuszok számát. Fotó: Depositphotos
A tavalyi szívdobbanásos törvényszigorítás nem fékezte meg az abortuszok számát. Fotó: Depositphotos

A bécsi Gynmed klinika nőgyógyásza szerint az intézményben hetente tíz-tizenöt magyar nőnél végeznek terhességmegszakítást. De a klinika csak egy a sok közül, amelyik feljön a Google-kereső első oldalán. A lap szerint hasonló arányban néznek utána a nők a szintén az osztrák fővárosban praktizáló Woman & Health Klinikának is, melynek magyar, orosz és lengyel nyelvű honlapja is van. Sokan nem is csinálják végig a kimerítő magyar rendszert, egyből az osztrák magánklinikákat választják. Pedig a beavatkozás nem olcsó.

Ezeken a klinikákon az abortusz költsége utazás nélkül 500-600 euró, a magyar havi nettó átlagbérek nagyjából fele. Magyarországon pedig jelenleg közel 120 euróba kerül (45 312 forintba) a terhességmegszakítás.

A jogok lassú leépítése

Az elmúlt években több olyan törvénymódosítás született, amely korlátozza az abortuszhoz való hozzáférést Magyarországon. Az alkotmányt 2012-ben módosították egy paragrafussal, amely szerint „a magzati életet a fogantatás pillanatától meg kell védeni”. Ezenkívül a kormány tavaly szeptemberben tovább korlátozta az abortuszhoz való jogot a „szívdobbanásos törvényszabályozással”, amely előírja, hogy a nőknek meg kell hallgatniuk magzatuk szívverését.

A szívhang kötelező meghallgatása nemcsak a nőket bünteti rendkívüli módon, de az orvos-beteg kapcsolatot is megmérgezheti. 

A Euronews adatai szerint ennek ellenére a tavaly szeptember óta végrehajtott abortuszok száma egyes területeken akár 15 százalékkal is nőtt.

Még úgy is, hogy a családvédelmi szolgálatoknál gyakran hangzik el az, a hosszú várólista miatt a nőknek több mint egy hónapot kell várniuk az abortuszra. Emiatt a magyar nők sokszor Ausztria felé veszik az irányt, és az orvosi abortusz mellett döntenek, amely nyugati szomszédunkban a 9. hétig legális, és a legtöbb európai országban a 2000-es évek eleje óta alkalmazzák.

Magyarországon ez a gyakorlat 2012 óta illegális, csak a műtéti abortusz engedélyezett, annak ellenére, hogy országszerte zárnak be szülészeteket és hosszú a várakozási idő. A nyugat-európai szakértők szerint ez jó és biztonságos eljárás, míg a magyar kormány ezzel az eszközzel (is) szeretné elérni a születésszám növekedését.

Nemzetközi kitekintés

Az abortuszrendszer a Magyarországon élő menekülteket is érinti – hívja fel a figyelmet a cikk a Reproduktív Jogok Központjának friss jelentésére. 

A globális érdekképviseleti szervezet jelentése kiemeli, hogy sok ukrán nőnek, aki elmenekült a háború elől, és Magyarországon vagy Lengyelországban telepedett le, nincs más választása, mint „visszautazni Ukrajnába abortuszért”, vagy interneten abortusz-gyógyszert rendelni. Ha ez sem működik, más európai országokba kell utazniuk a terhességmegszakítás miatt.

Lengyelországban a kormányon lévő Jog és Igazságosság Pártja (PiS) 2021 elején vezette be az abortuszellenes intézkedéseit, ezzel még a magzati rendellenességeket mutató várandósságok esetén is megtiltották a terhesség megszakítását. Az abortuszok de facto betiltása tömeges tiltakozásokat váltott ki Lengyelországban és Európában.

„Magyarország törvényes abortuszszabályai ehhez képest rendben vannak. Legalábbis papíron. De a gyakorlati megvalósítás módja teljesen rossz” – mondta az Euronews-nak Les Krisztina, egy nőjogi szervezet szociális munkatársa, aki szerint a budapesti székhelyű Patent havonta 35-40 ukrán nőnek segít az abortuszhoz és más szexuális és reproduktív egészséggel kapcsolatos szolgáltatásokhoz jutni.

„Nyugat-Európához képest Magyarország helyzete zavaros. És a kormány kommunikációja miatt még az is elképzelhető, hogy tovább szigorodnak a törvények" – teszi hozzá a nőjogi szervezet dolgozója.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!