4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben Magyarországon nemrégiben szigorították az abortusztörvényt, addig ebben az országban a terhesség első 10 hetében lévő nők telefonos egyeztetés után kaphatnak abortusz-gyógyszert.

Új-Zélandon a nők már a jövő héttől telefonon is kérhetnek abortuszt, mivel az ország azon kevesek egyike lesz a világon, amely teljes körű nemzeti távegészségügyi szolgáltatást kínál az eljáráshoz. A tőlünk igencsak távol eső országban az abortusz távorvoslási szolgáltatásának utolsó szakaszát vezeti be, úgynevezett „nemzeti forró dróttal”, amely klinikai konzultációt biztosít a korai abortuszhoz, majd futárszolgálattal kiszállítja a gyógyszereket.

Ezzel szemben Magyarországon egy szeptemberben kiadott új rendelet értelmében az abortuszt kérő magyar nők kötelesek „meghallgatni a magzatuk szívverését”, mielőtt hozzáférnének az eljáráshoz.

Hasonló jogszabályt vezettek be az Egyesült Államok számos déli államában, például Texasban és Kentuckyban is. Az új jogszabály a magyar kormány abortuszellenes politikájának kiterjesztése, amelynek célja a születésszám növelése (a legfrissebb KSH-adatok szerint ezer csecsemővel kevesebb született, mint egy évvel korábban). 

Új-Zélandon ez is belefér a távegészségügybe. Fotó: Depositphotos
Új-Zélandon ez is belefér a távegészségügybe. Fotó: Depositphotos

De vissza Új-Zélandra. A november 2-tól elérhető szolgáltatás lehetővé teszi a nők számára, hogy a terhesség első 10 hetében korai abortuszt kérhessenek és végezhessenek el rajtuk. Ez az eljárás két tabletta bevételéből áll, és otthon is gond nélkül elvégezhető. Azokat a nőket, akik túl vannak már a terhesség 10. hetén, vagy olyan az egészségügyi állapotuk, ami miatt orvosi felügyeletre lehet szükségük, személyes találkozóra utalják be.

Egyes új-zélandi nők egyébként korábban is hozzáférhettek az abortuszhoz távegészségügyi kapcsolattal az orvosaikon keresztül, de mindez eddig nem volt országos szolgáltatás.

Az ország egészségügyi minisztériuma kijelentette, hogy az abortusz-távegészségügy országos kiterjesztése „segíti biztosítani, hogy mindenki hozzáférjen az abortuszszolgáltatáshoz, ha szüksége van rá, függetlenül attól, hogy hol él”. A forródrót a hét minden napján, a nap 24 órájában nyújt klinikai támogatást és tanácsadást az abortuszon átesett nők számára, munkaidőben pedig az új betegeknek is tanácsadást kínál.

Új-Zéland egyike azon néhány országnak, amelyek teljes körű távegészségügyi szolgáltatást kínálnak az abortuszhoz. Anglia, Skócia, Wales és Kolumbia a koronavírus-járvány idején kezdte meg a nemzeti abortusz-távorvoslási szolgálatatásokat. Az Egyesült Királyságon kívül ez a három ország szavazott idén e változtatás véglegessé tétele mellett.  

Amikor bejelentették az új rendszert, hangsúlyozták, hogy „itt az emberek azonnal beszélhetnek egy olyan orvossal, aki hajlandó abortusz-szolgáltatást nyújtani, ezzel kulcsfontontosságú akadályokat elhárítva jónéhány hátrányos helyzetű nő előtt”.

A minisztérium azt is kommunikálta, hogy mindenkinek hozzá kell férnie az abortuszra vonatkozó információkhoz és az ellátáshoz, akkor, amikor szüksége van rá, és az ehhez hasonló forradalmi változások a minőségi, hozzáférhető abortuszellátásra épülnek.

Az év elején az új-zélandi kormány feloldott néhány finanszírozási korlátozást az abortusz-gyógyszerekkel kapcsolatban, lehetővé téve azt, hogy ápolók és háziorvosok is felírhassák.

Néhányan aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a távorvoslás kevésbé biztonságos, mint a személyes találkozók, de a kutatások ezt egyáltalán nem támasztották alá.

Az Egyesült Királyságban több mint 52 000 abortusz-szolgáltatást igénybe vett nő bevonásával végzett tanulmány megállapította, hogy a távorvoslásos abortusz ugyanolyan biztonságos, mint azoknál, akik személyesen vettek részt az orvosi találkozókon.

A várakozási idő rövidebb volt, az abortuszt pedig korábban végezték el: a távorvoslásos abortuszok 40 százalékát egy hétnél rövidebb idő alatt végezték el, szemben a személyesen végzett abortuszok 25 százalékával. Márciusban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) frissítette iránymutatásait, miszerint a távorvoslást ajánlja a korai orvosi abortuszokhoz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!